Premier League: Μεγάλη νίκη της Εβερτον στο Λέστερ -Γκέλα ξανά για την Αρσεναλ - iefimerida.gr

Premier League: Μεγάλη νίκη της Εβερτον στο Λέστερ -Γκέλα ξανά για την Αρσεναλ

Premier League: Μεγάλη νίκη της Εβερτον στο Λέστερ
Premier League: Μεγάλη νίκη της Εβερτον στο Λέστερ / Φωτογραφία: AP IMAGES

Hττα-σοκ για τη Λέστερ στο «King Power», με την Εβερτον να περνά νικηφόρα με 2-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League και να πλησιάζει τις «αλεπούδες» στον έναν βαθμό.

Τα «ζαχαρωτά» έκαναν μια μεστή εμφάνιση, πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή πορεία τους.

Αντίθετα, η Άρσεναλ απογοήτευσε ακόμη μια φορά. Οι «κανονιέρηδες» παραχώρησαν ισοπαλία στο «Εμιρέιτς» απέναντι στη Σαουθάμπτον, ενώ χρειάστηκε μάλιστα να ισοφαρίσουν με τον Ομπαμεγιάνγκ για να σώσουν τον ένα βαθμό.

Στο «Έλαντ Ρόουντ», η Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα… άστραψε και βρόντηξε, επικρατώντας της Νιούκαστλ με το «χορταστικό» 5-2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 1-1, και στο δεύτερο να ξεκινά το… «κοντσέρτο για πολυβόλα». Χαρακτηριστικό της πολυφωνίας που διαθέτει η Λιντς είναι το γεγονός πως τα πέντε γκολ τα πέτυχαν πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Γουλβς-Τσέλσι 2-1 (66΄ Ποντένσε, 90΄+6 - 49΄ Ζιρού)
  • Μάντσεστερ Σ.-Γουέστ Μπρομ 1-1 (30΄ Γκιντογκάν - 43΄ αυτ. Ντίας)
  • Αρσεναλ-Σαουθάμπτον 1-1 (52΄ Ομπαμεγιάνγκ - 18΄ Γουόλκοτ)
  • Λιντς-Νιούκαστλ 5-2 (35΄ Μπάμφορντ, 62΄ Ροντρίγκο, 78΄ Ντάλας, 85΄ Αλιόσκι, 88΄ Χάρισον - 26΄ Χέντρικ, 65΄ Κλαρκ)
  • Λέστερ-Εβερτον 0-2 (21΄ Ριτσάρλισον, 72΄ Χολγκέιτ)