Premier League: Η Λιντς του Μπιέλσα έστησε... μπλόκο στην Σίτι (1-1) - iefimerida.gr

Premier League: Η Λιντς του Μπιέλσα έστησε... μπλόκο στην Σίτι (1-1)

Φάση από το Λιντς-Σίτι
Φάση από το Λιντς-Σίτι Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι, μετά την εντός έδρας συντριβή από τη Λέστερ (5-2) την περασμένη αγωνιστική, «κόλλησε» και στην έδρα της τρομερής Λιντς του Μπιέλσα, μένοντας στο 1-1, για την 4η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο, έχασε πολλές ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ στο 17', αλλά η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ισορρόπησε στη συνέχεια το ματς και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Ροντρίγκο στο 59ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Εβερτον έκανε το 4Χ4, καθώς νίκησε στην έδρα της την Μπράιτον με 4-2. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήταν σαφώς καλύτερη και έδειξε για μια ακόμη φορά πως είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα τη φετινή σεζόν στην Premier League.

Να σημειωθεί πως ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν άνοιξε το σκορ για την Εβερτον κόντρα στην Μπράιτον στο 16ο λεπτό και έφτασε τα 9 γκολ φέτος σε όλες τις διοργανώσεις, τα περισσότερα από κάθε άλλον στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Με τη νίκη της αυτή η Εβερτον ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, άνετη νίκη για την Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 4-0 της Κρίσταλ Πάλας, στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν σαφώς καλύτερη και έφθασε εύκολα στη νίκη, με τον Ζορζίνιο να ευστοχεί σε δύο πέναλτι. Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής: