Premier League: Επέστρεψε από την κόλαση η Τσέλσι -Τρίποντο με... «buzzer beater» για την Γιουνάιτεντ» [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από το Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ
Φάση από το Τσέλσι-Γουέστ Μπρομ/ Φωτογραφία: ap images

Επιστροφή από την… κόλαση για την Τσέλσι, που κατάφερε στις καθυστερήσεις να αποσπάσει ισοπαλία 3-3 από τη Γουέστ Μπρομ και να αποφύγει μία δεύτερη σερί ήττα στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι, που είχαν ξεκινήσει το πρωτάθλημα με δύο «βαριές» ήττες, προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ρόμπινσον, ο οποίος στο 25΄ εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Τιάγκο Σίλβα και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπάρτλεϊ έμοιαζε να αποτελειώνει τους «μπλε» (3-0), που όμως αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να μειώσουν με τέρματα των Μάουντ και Χάντσον-Οντόι.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Εϊμπραχαμ με κοντινή προβολή ισοφάρισε και γλίτωσε τουλάχιστον το βαθμό για την Τσέλσι, ενώ με το γκολ αυτό η Γουέστ Μπρομ έχει πλέον τη χειρότερη αμυντική επίδοση στην ιστορία της Premier League για τις τρεις πρώτες αγωνιστικές (παθητικό έντεκα τερμάτων).

Το buzzer beater της Γιουνάιτεντ

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες που υποδείχθηκε… μετά το σφύριγμα της λήξης, νίκησε 3-2 την Μπράιτον, η οποία είχε πέντε δοκάρια και είχε ισοφαρίσει στο 95΄!

Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο α΄ ημίχρονο, είχαν δύο δοκάρια με τον Λεάντρο Τροσάρντ κι άλλο ένα με τον Γουέμπστερ (στην τελευταία περίπτωση βρήκε τη μπάλα και ο Ντε Χέα) και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 40΄ με πέναλτι (αλά Πανένκα!) του Μοπέι. Τρία λεπτά αργότερα όμως, μετά από μία φάση διαρκείας και κοντινό σουτ του Μαγκουάιρ, η μπάλα βρήκε στον Ντανκ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, με τους «μπέμπηδες» να ισοφαρίζουν.

Στο β΄ μέρος η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα στο 55΄ με τον Ράσφορντ (νωρίτερα του είχε ακυρωθεί γκολ ως οφσάιντ), αλλά στη συνέχεια η Μπράιτον επανέλαβε το… σφυροκόπημα. Είχε άλλα δύο δοκάρια με τους Μαρτς και Τροσάρντ και στο 95΄ με κεφαλιά του Μαρτς ισοφάρισε σε 2-2 και φάνηκε να σώζει ένα βαθμό, σε ένα ματς όπου άξιζε 100% τη νίκη.

Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη, αλλά ειδοποιήθηκε από το VAR να τσεκάρει την τελευταία φάση του αγώνα, μία κεφαλιά του Μαγκουάιρ που βρήκε πάνω στον Μοπέι. Μετά από εξέταση του βίντεο, ο διαιτητής αποφάνθηκε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του παίκτη της Μπράιτον και υπέδειξε πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο! Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, χαρίζοντας στη Γιουνάιτεντ μία νίκη… από το πουθενά!

Ανετη νίκη για την Εβερτον

Η Εβερτον έκανε στο «3 στα 3» στη φετινή Premier League, καθώς επικράτησε και της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας (1-2) και επιβεβαιώνει τις υψηλές φετινές της προσδοκίες.

Μόλις στο 10’ τα «ζαχαρωτά» πήραν το προβάδισμα, όταν με τον «καυτό» Κάλβερτ-Λιούιν άνοιξαν το σκορ, έπειτα από φάση διαρκείας στην οποία τελικά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Γκουάιτα, δεν είχε την απάντηση στο κοντινό πλασέ του Άγγλου επιθετικού.

Η απάντηση της Πάλας ήταν άμεση, καθώς στο 26’ ο Κουγιατέ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να κάνει το 1-1, επαναφέροντας την ισορροπία του αγώνα. Ωστόσο, στο 40’ έπειτα από χέρι του Γουόρντ στην περιοχή, δόθηκε το πέναλτι και ο Ριτσάρλισον δεν είχε κανένα πρόβλημα να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο υπόλοιπο του αγώνα, η Έβερτον διατήρησε με άνεση το υπέρ της σκορ, φτάνοντας στην τρίτη νίκη της σε ισάριθμα ματς.