Premier League: Ολο και πιο κοντά στον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι -Πέρασε από την έδρα της Αστον Βίλα (1-2) - iefimerida.gr

Φάση από το Αστον Βίλα και Μάντσεστερ Σίτι
Φωτογραφία: AP

Ολοένα και πλησιάζει στην μαθηματική κατάκτηση του τίτλου στην Premier League η Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε δύσκολα με 2-1 στην έδρα της Αστον Βίλα και βρίσκεται πλέον στο +11 από την Γιουνάιτεντ, έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Βίλα αιφνιδίασε τους Πολίτες και προηγήθηκε με τέρμα του ΜακΓκιν. Ο Φοντέν ισοφάρισε στο 22 και ο Ρόντρι στο 40’ έδωσε προβάδισμα στην Σίτι, με το ματς να γίνεται… ροντέο στη συνέχεια. Ο Στόουνς αποβλήθηκε στο 44’, απόφαση που έκανε έξαλλο τον Γουαρντιόλα, αλλάζοντας τις ισορροπίες. Δεν άλλαξε κάτι στο σκορ ωστόσο και σε αυτό βοήθησε και η αποβολή του Κας για τους γηπεδούχους στο 57’.

Στο άλλο -εξ αναβολής- ματς της ημέρας, η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο από την Σαουθάμπτον, ωστόσο γύρισε το ματς στην επανάληψη χάρη στον Σον. Ο Νοτιοκορεάτης ισοφάρισε στο 60’ και στις καθυστερήσεις με πέναλτι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η βαθμολογία στην Premier League (σε 32 αγώνες)

• Μάντσεστερ Σίτι   77 -33αγ.