Ολυμπιακός: Νικηφόρο το δεύτερο τεστ στην Αυστρία, 2-1 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ -Ανεπίσημο ντεμπούτο ο Άβιλα - iefimerida.gr

Ολυμπιακός - Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-1
Ολυμπιακός - Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-1 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-1, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο φιλικό κόντρα στη Ριντ, από την οποία την Παρασκευή γνώρισαν την ήττα με 2-0.

Με τους «ερυθρόλευκους» έκανε ντεμπούτο το νέο μεταγραφικό απόκτημά τους, ο Ισπανός δεξιός μπακ Άβιλα.

Ντεμπούτο του Άβιλα με τον Ολυμπιακό / Eurokinissi

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον έλεγχο, πίεζε και πάλι ψηλά, αλλά ήταν η γερμανική ομάδα (Β΄ Εθνική) που άνοιξε το σκορ.

Αυτό συνέβη στο 23ο λεπτό, όταν ο Πέτερσον βρήκε το χώρο και με σουτ εκτός περιοχής και έστειλε ψηλά στη γωνία του Κρίστινσον.

Οι παίκτες της Φορτούνα πανηγυρίζουν / Eurokinissi

Το ημίχρονο πάντως ολοκληρώθηκε ισόπαλο, καθώς στο 29΄ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Σισέ έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, απέφυγε κάποιους αντίπαλους και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Ο Σισέ σημείωσε το 1-1 / Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 στο 62ο λεπτό με κεφαλιά του Χασάν στο δεύτερο δοκάρι, από εκτέλεση φάουλ του Ραντζέλοβιτς.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Ντίσελντορφ είχε δοκάρι στο 69΄ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 75΄, όταν στο πέναλτι που καταλογίστηκε για χέρι του Χασάν ο Βατσλίκ νίκησε τον Γκίντσεκ από τα 11 βήματα.

Οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στο φιλικό του Ολυμπιακού κόντρα στη Ριντ

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ξεκίνησε με ενδεκάδα τους Κρίστινσον, Άβιλα, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Κούντε, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Μασούρα, Τικίνιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Βατσλίκ, Κούτρης (84΄ Ντιμπί Κεϊτά), Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Κανέ (78΄ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Καρβάλιο, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Χασάν.