Ολυμπιακός: «Ξεμούδιασμα» και πολλές δοκιμές στο πρώτο φιλικό -Ήττα με 2-0 από τη Ριντ στην Αυστρία - iefimerida.gr

Ολυμπιακός - Ριντ, φιλικό προετοιμασίας
Ολυμπιακός-Ριντ, φιλικό προετοιμασίας / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η πρώτη φιλική αναμέτρηση του Ολυμπιακού στο βασικό στάδιο προετοιμασίας του, στην Αυστρία, συνοδεύτηκε από ήττα (2-0) με αντίπαλο τη Ριντ, στο Πόιερμπεχ.

Ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι Αυστριακοί σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους, με πέναλτι του Μόνσαϊν (55') και τον Νουτς στο 68'.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς ποδοσφαιριστές, όπως άλλωστε φαίνεται από τη χρησιμοποίηση 21 παικτών.

Ο Πέδρο Μαρτίνς / Φωτογραφία: Eurokinissi

Η πειραϊκή ομάδα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, κυκλοφόρησε την μπάλα, πίεσε ψηλά και προσπάθησε να είναι επιθετική, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 29', σε σουτ του Φαντιγκά.

Ο Εμβιλά σε μονομαχία / Φωτογραφία: Eurokinissi

Στο 36' ο Κούτρης σούταρε με το αριστερό στα όρια της περιοχής και ο τερματοφύλακας της Ριντ απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 40' εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 53' η Ριντ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπα και ο Μόνσαϊν ευστόχησε από τα 11 βήματα ανοίγοντας το σκορ και στο 68' ο Νουτς διπλασίασε, από ασίστ του Μάρτιν.

Οι ποδοσφαιριστές της Ριντ πανηγυρίζουν / Φωτογραφία: Eurokinissi

Οι ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο Πέδρο Μαρτίνς στο πρώτο φιλικό του Ολυμπιακού

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ξεκίνησε με ενδεκάδα τους Κρίστινσον, Μπα, Μανωλά, Κούτρη, Ανδρούτσο, Κανέ, Αγκιμπού Καμαρά, Φαντιγκά, Ραντζέλοβιτς, Καρβάλιο, Αραμπί.

Μετά το 61ο λεπτό έπαιξαν και οι Παπασταθόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Σισέ, Παπαδόπουλος, Ντιμπί Κεϊτά, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Χασάν.