NBA: Τρίτη σερί ήττα για τους Μπακς- Βασικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο - iefimerida.gr

NBA: Τρίτη σερί ήττα για τους Μπακς- Βασικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με τον Μάρεϊ των Ντένβερ Νάγκετς
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν βασικός για δεύτερη φορά φέτος στο NBA με τους Μπακς / Φωτογραφία: AP

Για πρώτη φορά μετά από δύο σεζόν οι Μιλγουόκι Μπακς έχασαν τρίτο σερί ματς στο NBA.

Αυτή τη φορά ηττήθηκαν από τους Ντένβερ Νάγκετς με 109-95, σε ένα παιχνίδι όπου έπαιξαν με πολλές βασικές απουσίες, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε το παιχνίδι βασικός! Από την ομάδα έλειπε ο τραυματίας Γιάννης Αντετοκούνμπο, καθώς και οι Κρις Μίντλετον, Ερικ Μπλέντσο, Μπρουκ Λόπεζ και Α. Ντι Βιτσένζο, δηλαδή… όλη η επιθετική γραμμή της ομάδας.

Παρ’ όλα αυτά οι «ρεζέρβες» πάλεψαν το ματς, όμως ηττήθηκαν από το Ντένβερ που έγινε η πρώτη ομάδα φέτος, που δεν κατάφεραν να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια της σεζόν (έχασαν και τα δύο παιχνίδια που ήταν προγραμματισμένα να παίξουν).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για σχεδόν 20 λεπτά και είχε καλή παρουσία με 9 πόντους (3/6 σουτ, 3/6 βολές), καθώς και 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μία εντυπωσιακή τάπα που ξεσήκωσε τον αδερφό του, Γιάννη, που παρακολουθούσε από τον πάγκο.

NBA: Το Τορόντο άλωσε την Γιούτα

Στα άλλα δύο ματς της βραδιάς στο NBA, οι πρωταθλητές Τορόντο Ράπτορς κέρδισαν στην έδρα της Γιούτα Τζαζ με σκορ 101-92, με τους Ιμπάκα (27π.), Σιάκαμ (25π.) και Λάουρι (21π.) να παίρνουν στις πλάτες τους την ομάδα επιθετικά. Τέλος, συναρπαστικό ματς έγινε στην Ατλάντα μεταξύ των Χοκς και των Σάρλοτ Χόρνετς, με νικητές τους πρώτους στην παράταση, με σκορ 143-138.