La Liga: Διπλό τίτλου για την Μπαρτσελόνα, 1-2 τη Βιγαρεάλ - iefimerida.gr

La Liga: Διπλό τίτλου για την Μπαρτσελόνα, 1-2 τη Βιγαρεάλ

Φάση από το Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα
Φάση από το Βιγιαρεάλ-Μπαρτσελόνα/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε να πάει χαμένο το «δώρο» της Μπέτις, που κράτησε τη Ρεάλ στο 0-0 στη Μαδρίτη χθες βράδυ και περνώντας νικηφόρα με 2-1 από το πολύ δύσκολο «Κεράμικα» απέναντι στη Βιγιαρεάλ έφτασε τους «μπλάνκος» στη δεύτερη θέση, στο -2 από την κορυφή και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Μια νίκη που ήρθε μάλιστα με ανατροπή και είχε την υπογραφή του Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος απάντησε άμεσα στο γκολ του Σάμουελ Τσουκβέζε «τουμπάροντας» το σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Το έργο των Καταλανών έγινε πιο εύκολο από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Μανουέλ Τριγέρος στο 65ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, κάτι που τους επέτρεψε να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα και ουσιαστικά να μην απειληθούν,

Λίγο νωρίτερα, η Ουέσκα χωρίς τον τραυματία Σιόβα στην αποστολή, γνώρισε καταδικαστική εντός έδρας ήττα από τη Χετάφε, έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και το μέλλον της στην κατηγορία προοιωνίζεται δυσοίωνο.