La Liga: Ο Μέσι καθάρισε για την Μπαρτσελόνα (5-2 την Χετάφε) - iefimerida.gr

La Liga: Ο Μέσι καθάρισε για την Μπαρτσελόνα (5-2 την Χετάφε)

Ο Μέσι πανηγυρίζει δείχνοντας ψηλά
Πρωταγωνιστής σε ένα ακόμη ματς ο Μέσι για την Μπαρτσελόνα / Φωτογραφία: AP

Με δύο γκολ και μία ασίστ ο Λιονέλ Μέσι έβγαλε από την δύσκολη θέση την Μπαρτσελόνα που κέρδισε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το 5-2, την Λεβάντε.

Μόλις στο 8’ ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ, ενώ στο 11’ ο Λεγκλέ έστειλε άθελά του την μπάλα στην εστία της ομάδας του για να γίνει το 1-1.

Με αυτογκόλ έγινε και το 2-1 καθώς έκανε τραγικό λάθος ο Τσάκλα, γυρίζοντας την μπάλα στον τερματοφύλακα, καθώς αντί να βρει τον Σορία, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μέσι έκανε το 3-1 στο 33’ και όλα έδειχναν ότι η Μπατσελόνα θα έχει εύκολο έργο. Ένα ανόητο πέναλτι όμως στο οποίο υπέπεσε ο Αραούχο, έδωσε και πάλι ενδιαφέρον στο ματς με τον Ουνάλ να ευστοχεί στο 69’ από την άσπρη βούλα.

Στο 87’ όμως, ο Αραούχο λυτρώθηκε για το λάθος του καθώς σκόραρε έπειτα από την ασίστ του Μέσι, για να κάνει το 4-2. Το τελικό 5-2 έγινε με πέναλτι του Γκριζμάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

La Liga: Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Λεβάντε-Σεβίλλη              0-1
  • Οσασούνα-Βαλένθια           3-1
  • Μπέτις-Αθλέτικ Μπιλμπάο     0-0
  • Αλαβές-Βιγιαρεάλ            2-1
  • Έλτσε-Βαγιαδολίδ            1-1
  • Κάντιθ-Ρεάλ Μαδρίτης        0-3
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Ουέσκα    1-0