Ήττα με... κάτω τα χέρια για τον κουρασμένο Τσιτσιπά, 2-0 από τον Σίνερ - iefimerida.gr

Ήττα με... κάτω τα χέρια για τον κουρασμένο Τσιτσιπά, 2-0 από τον Σίνερ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς / Φωτογραφία αρχείου: AP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, φανερά κουρασμένος, ηττήθηκε από τον Γιάνικ Σίνερ (4-6, 3-6) και αποχαιρέτησε πρόωρα το Ρότερνταμ.

Μετά από τρεις διαδοχικές προκρίσεις στους προημιτελικούς του 500αριού τουρνουά της ολλανδικής πόλης, ο Γιανίκ Σίνερ έβαλε «φρένο» στον 24χρονο πρωταθλητή και προκρίθηκε στους «8», παίρνοντας παράλληλα «εκδίκηση» για την πρόσφατη ήττα του στους «16» του Australian Open από τον Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας τενίστας γνώρισε τη 2η ήττα από τον 21χρονο Ιταλό στην 7η μεταξύ τους αναμέτρηση στο Tour, πρώτη μετά το 2020 στους «32» του Masters της Ρώμης.

Η εφετινή πρώτη τους μάχη ανέδειξε νικητή τον Τσιτσιπά στους «16» του Australian Open, όπου το Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης είχε επικρατήσει δύσκολα με 3-2 (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3).

Αυτή την φορά και παρότι ο Σίνερ προερχόταν από μία νίκη σε τρία σετ επί του Μπενζαμέν Μπονζί (6-2, 3-6, 6-1) και ο Τσιτσιπάς από το 2-0 επί του Εμίλ Ρουσουβουόρι (7-5, 6-1), ο Ιταλός παρουσιάστηκε πιο φρέσκος και πήρε τη νίκη για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ελβετό Στάνισλαβ Βαβρίνκα.

Εν κατακλείδι, ο Τσιτσιπάς σήμερα έκανε ίσως τη χειρότερή του εμφάνιση στο 2023 και αποκλείστηκε πολύ νωρίς από το ABN Amro Tournament από το Νο14 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ήταν μόλις η 2η ήττα του από την έναρξη της περιόδου, μετά από εκείνη στον τελικό του Australian Open από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Σίνερ χρειάστηκε 82 λεπτά για να πάρει το ματς, κάνοντας ένα break στο πρώτο σετ και δύο στο δεύτερο.