Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Ρεκόρ διαδρομής στα 21 χλμ. και 5 χλμ. -Οι νικητές και νικήτριες της διοργάνωσης - iefimerida.gr

Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2022
Ημιμαραθώνιος Αθήνας 2022 / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας για το 2022.

Ο Αλεξάντρου Κορνέσκι από τη Ρουμανία - που σημείωσε ρεκόρ διαδρομής με 1.07.26 - και η Κατερίνα Ασημακοπούλου ήταν οι νικητές στον Διεθνή 10ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που είναι αφιερωμένος από πέρυσι στη μνήμη του σπουδαίου Έλληνα συνθέτη, Μίκη Θεοδωράκη.

Αμέσως μετά τον τερματισμό ο Αλεξάντρου Κορνέσκι που κατέρριψε το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής που είχε ο Παναγιώτης Καραΐσκος από το 2019 (1:08.04 ) δήλωσε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή μου. Χαίρομαι πολύ για τον χρόνο που έκανα».

Στις γυναίκες, πρώτη στον Διεθνή και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, τερμάτισε η Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΑΟ Μυκόνου) με χρόνο 1.19.42. Η Ασημακοπούλου στέφθηκε για τρίτη φορά πανελληνιονίκης στο αγώνισμα του Ημιμαραθωνίου νικήτρια τα τελευταία τρία χρόνια.

Η πρωταθλήτριά μας μετά τον τερματισμό της δήλωσε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένη από την επίδοσή μου. Είχα μια μικρή διακοπή στον αγώνα, αλλά κατάφερα να ξαναμπώ και να κερδίσω. Συγχαρητήρια και στις συναθλήτριες μου».

Σταμούλης και Κάσσου νικητές και με ρεκόρ στα 5χλμ

Ο Γιώργος Σταμούλης αναδείχθηκε νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον αγώνα των 5χλμ που διοργανώθηκε στο πλαίσιο του 10ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας. Ο αθλητής που τερμάτισε με χρόνο 15.23 βελτιώνοντας όχι μόνο την περυσινή του επίδοση στον ίδιο αγώνα (15.46), αλλά πετυχαίνοντας και ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 15.30 και το είχε πετύχει ο Χρήστος Καλλίας το 2017.

«Είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Διεκδίκησα και πάλι τον τίτλο. Ήταν μια πολύ ωραία διοργάνωση. Οι καιρικές συνθήκες ήταν πολύ πιο δύσκολες από πέρυσι. Βελτίωσα το προσωπικό μου ρεκόρ και τώρα επικεντρώνομαι στον ανοικτό στίβο μαζί με τον προπονητή μου».

Όσον αφορά στον αγώνα των γυναικών, εκείνη που ξεχώρισε ήταν η Μαρία Κάσσου (ΑΟ Πανναξιακός) με επίδοση 17.35, που αποτελεί ρεκόρ αγώνα. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 17.57 και το είχε πετύχει η Αναστασία Καρακατσάνη. «Είναι η πρώτη φορά που τρέχω στη συγκεκριμένη διοργάνωση, έχω τρέξει έναν αγώνα 5 χλμ στον Μαραθώνιο της Αθήνας τον Νοέμβριο. Έχουν πάει πολύ καλά τα πράγματα φέτος, μέχρι στιγμής.

Η χρονιά ξεκίνησε με μια πολύ καλή εμφάνιση στην ημερίδα κλειστού, όπου έκανα ατομικό ρεκόρ, συνεχίστηκε με νίκη στον ανώμαλο δρόμο στα 10 χλμ και το αποκορύφωμα ήταν το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20, αλλά και το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 3 χλμ κλειστού. Οι καιρικές συνθήκες σήμερα δεν ήταν ευνοϊκές και δυσκολεύτηκα αρκετά, αλλά μας ενθάρρυνε η παρουσία του κόσμου», δήλωσε μετά τον άγωνα.