Πρωτάθλημα Γερμανίας: Καλπάζει προς τον τίτλο με «μπαλάρα» η Μπάγερν -Ανετη και δεύτερη η Ντόρτμουντ - iefimerida.gr

Μονομαχία από το ματς της Μπάγερν Μονάχου με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν
Μονομαχία από το ματς της Μπάγερν Μονάχου με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν/ Φωτογραφία: AP Images

To ένα «πάρτι» διαδέχεται το άλλο για την Μπάγερν Μονάχου στο πρωτάθλημα Γερμανίας, καθώς μετά και τη νίκη της με 4-2 στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν καλπάζει ανενόχλητη προς την κατάκτηση του τίτλου.

Τι κι αν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πριν το δεκάλεπτο, με τον Αλάριο; Οι Βαυαροί βρήκαν την απάντηση πριν το ημίωρο, με τον Κομάν. Ο Γκορέτσκα λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε έπειτα από την 20η ασίστ του Μίλερ στο πρωτάθλημα. Ολα τελείωσαν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους όταν ο Γκνάμπρι έκανε το 1-3. Ο Λεβαντόφσκι δεν έλειψε από τον χορό των γκολ και στην επανάληψη πρόσθεσε ακόμα ένα δικό του στο 60' και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 2-4 με τον νεαρό Βιρτς ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Ανετη κι δεύτερη η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε 1-0 τη Χέρτα Βερολίνου για την 30η αγωνιστική της Bundesliga κι αύξησε τη διαφορά της από την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα Λειψία που «γκέλαρε». Ηταν η τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία ματς για τους Βεστφαλούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα επί των ημερών του Μπρούνο Λαμπαντία.

Τη νίκη έδωσε στους κιτρινόμαυρους ο Εμρέ Τσαν με ωραίο γκολ στο 58'.

«Γκέλα» για τη Λειψία

Η ουραγός Πάντερμπορν υποχρέωσε την τρίτη στη βαθμολογία Λειψία σε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πριν το ημίωρο με τον Σικ, αλλά η αποβολή του Ουπαμεκανό με δεύτερη κίτρινη στο 43’ άλλαξε τις ισορροπίες και έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να κυριαρχήσουν. Ωστόσο, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με τον Στρόντιεκ.

Αποτελέσματα του γερμανικού πρωταθλήματος

• Φράιμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-0 (59' Πέτερσεν)
  • Λειψία-Πάντερμπορν 1-1 (27' Σικ - 90'+2' Στρόντιεκ)
  • Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 2-4 (9' Αλάριο, 89' Βιρτς - 27' Κομάν, 42' Γκορέτσκα, 45' Γκνάμπρι, 66' Λεβαντόφσκι)
  • Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μάιντς 0-2 (43' Νιακατέ, 77' Κούντε)
  • Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χόφενχαϊμ 2-2 (5', 77' πεν. Χένινγκς - 16' Νταμπούρ, 61' Τσούμπερ)
  • Μπορούσια Ντόρτμουντ-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (57' Τσαν)