Πρωτάθλημα Γερμανίας: «Πεντάρα» της Μπάγερν πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ -Τα αποτελέσματα - iefimerida.gr

Ο Τόμας Μίλερ στον αγώνα με την Αιντραχτ
Ο Τόμας Μίλερ στον αγώνα με την Αιντραχτ/ Φωτογραφία: AP Images

Εμφατική νίκη πραγματοποίησε η Μπάγερν Μονάχου επί της Αιντραχτ Φρανκφούρτης λίγα 24ωρα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας επιβλήθηκαν με 5-2 επί της Αιντραχτ Φρανκφούρτης. Προηγήθηκαν με 2-0 μόλις στο 41' μετά από δυο γκολ των Μίλερ και Γκορέτζκα, ενώ ο Λεβαντόφσκι στο 46' έκανε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως με δυο γκολ σε δυο λεπτά (52',53') μείωσαν σε 3-2, αλλά αυτό δεν άγχωσε τους Βαυαυρούς που έφτασαν σε άλλα δυο γκολ ως το τέλος με τον Ντέιβιτς και ένα αυτογκόλ του Χίντερεγκερ με το αποτέλεσμα να είναι 5-2.

«Σβηστή» νίκη για την Ντόρτμουντ

H Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ και πάει επίσης με φόρα στο ντέρμπι της Τρίτης κόντρα στη Μπάγερν. Στο 30' προηγήθηκαν με τον Χάαλαντ να κάνει... τσαφ και να τροφοδοτεί τον Γκερέιρο για το 1-0. Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη, διατήρησε τον έλεγχο, τα πήγε περίφημα στο ανασταλτικό κομμάτι και στο 78' σφράγισε το «διπλό». Ο Σάντσο έδωσε υπέροχη ασίστ και ο Χακίμι με υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Η Γκλάντμπαχ «γέμισε» το γήπεδο, αλλά έχασε

Οι 13.000... χάρτινοι οπαδοί στην εξέδρα δεν μπόρεσαν να δώσουν ώθηση στην Γκλάντμπαχ που υπέστη την ήττα με 1-3 από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ο Χάβερτς με πλασέ (7’) και πέναλτι (58’) έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του και έχει πλέον συμμετοχή σε 18 γκολ στο 2020 (11 γκολ/ 7 ασίστ), όσο κανείς άλλος Γερμανός δηλαδή στη χρονιά.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Βέρντερ Βρέμης

Με το VAR να ακυρώνει γκολ της Φράιμπουργκ στις καθυστερήσεις, η Βέρντερ Βρέμης πήρε σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 1-0 έπειτα από γκολ του Μπιτενκούρ και συνεχίζει την μάχη για την παραμονή.

Ισοπαλία ανάμεσα σε Πάντερμπορν και Χοφενχάιμ

Παρά το προβάδισμά της μόλις στο 3ο λεπτό, η Χόφενχαϊμ έδωσε «δώρο» στην Πάντερμπορν την ισοφάριση μετά το ολέθριο λάθος του Μπίτσακτσιτς κι έμεινε για έβδομο σερί ματς χωρίς νίκη, χαρίζοντας τον βαθμό στην ουραγό ομάδα που αγωνίζεται ο διεθνής Ελληνας Σεμπαστιάν Βασιλειάδη (1-1).