Πρωτάθλημα Γερμανίας: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου -Λυτρώθηκε στην εκπνοή με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ [βίντεο]

Φάση από το ματς της Μπάγερν Μονάχου/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Μόλις μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 8η διαδοχική χρονιά βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου μετά τη νίκη της επί της Γκλάντμπαχ.

Μπορεί οι Βαυαροί να δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Γκλάντμπαχ στην «Allianz Arena», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του γερμανικού Πρωταθλήματος, αλλά τελικά με γκολ του Γκορέτσκα στο 86', πήραν τη νίκη με 2-1 και διατήρησαν την διαφορά επτά βαθμών από τη Ντόρτμουντ, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Αυτό σημαίνει ότι αν το βράδυ της Τρίτης νικήσουν τη Βέρντερ στη Βρέμη, κατακτούν και μαθηματικά τον τίτλο.

Εκανε το... θαύμα του ο Χάαλαντ

Ολα έδειχναν... ισοπαλία στο ματς της Μπορούσια Ντόρτμουντ με την Φορτούνα Ντίσελντορφ, ώσπου εμφανίστηκε ο Έρλινγκ Χάαλαντ που επέστρεψε από τον τραυματισμό του για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Πέρασε στο παιχνίδι στο 61'. Εκανε μόλις μια τελικά και αυτή έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά ο νεαρός Νορβηγός χάρισε το τρίποντο στην Ντόρτμουντ.

Ο 19χρονος σκόραρε το 11ο του τέρμα σε 12 εμφανίσεις στη γερμανική Bundesliga, έφτασε τα 41 γκολ σε όλη τη σεζόν και ο ρυθμός που σκοράρει παραμένει σε τρομερό επίπεδο: ένα γκολ ανά μόλις 72,5 λεπτά αγώνα.

Πρόγραμμα αποτελέσματα και βαθμολογία της Bundesliga

• Χόφενχαϊμ-Λειψία 0-2 (9', 11' Ντάνι Όλμο)
  • Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 2-2 (14', 27' πεν. Βέγκχορστ - 43' Χέλερ, 46' Ζάλαϊ)
  • Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1 (90'+5' Χάαλαντ)
  • Χέρτα Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4 (24' Πιόντεκ - 51' Ντοστ, 62', 86' Σίλβα, 69' Εντικά)
  • Κολωνία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (90+2' Κόρδοβα - 39' Φρίντριχ, 67' Γκέντνερ)
  • Πάντερμπορν-Βέρντερ Βρέμης 1-5 (67' Σαμπίρι - 20', 39' Κλάασεν, 34' Οσάκο, 60' Έγκεσταϊν, 90'+2' Φίλκριγκ)
  • Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 2-1 (26' Ζίρκτσεε, 86' Γκορέτσκα - 37' αυτ. Παβάρ)