Γάνδη - ΠΑΟΚ 1-2: Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League - iefimerida.gr

Γάνδη - ΠΑΟΚ 1-2: Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League

Πανηγυρικά στους «8» του Conference League ο ΠΑΟΚ
Πανηγυρικά στους «8» του Conference League ο ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τη Γάνδη και στο Βέλγιο, αυτή τη φορά με 2-1, και πανηγύρισε την ιστορική πρόκριση για τους «8» του Conference League.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά σκόραρε δύο φορές από στατικές φάσεις, ντούμπλαρε τις νίκες κόντρα στον βελγικό σύλλογο (μετά το 1-0 της Τούμπας) και έκλεισε θέση για τα προημιτελικά του Europa Conferene League. Οι Θεσσαλονικείς θα μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση σε λίγες ώρες, στην κλήρωση που θα γίνει στις 16:00 της Παρασκευής (18/3).

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του και πρώτη από το μακρινό 1974, όταν τότε βρέθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κυπελλούχων με αντίπαλο τη Μίλαν, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρεθεί ξανά σε προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Όσο προχωρά στη διοργάνωση, τόσο πιο δύσκολα θα γίνονται τα πράγματα, ωστόσο κανένας αντίπαλος δεν τρομάζει.

Conference League: Οι πιθανοί αντίπαλοι του ΠΑΟΚ στους «8»

Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο

Ουσιαστικός και διαβασμένος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και να εξουθενώσει τη Γάνδη εκτός έδρας, με ψυχολογικά αποθέματα και άριστη διαχείριση του παιχνιδιού.

Με επιθετικό πνεύμα και γρήγορο ρυθμό η γηπεδούχος πίεσε στο πρώτο 15λεπτο την ελληνική ομάδα και δημιούργησε ήδη σε αυτό το διάστημα, δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη έγινε μόλις στο 6', όταν από διαγώνιο σουτ του Τισουντάλι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ. Δύο λεπτά αργότερα (8'), ένα σουτ Τισουντάλι, μετά από πάσα του Σάμουάζ πέρασε και αυτό άουτ.

Ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να πάρει προβάδισμα με γκολ του Κρέσπο με κοντινό σουτ, στο 20', σε μία φάση γενικής σύγχυσης στην άμυνα των Βέλγων, στην οποία δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα μετά από κόρνερ του Μουργκ.

Μετά το γκολ αυτό η Γάνδη αύξησε την επιθετικότητα της πίεσε τον ΠΑΟΚ δημιούργησε ένα πλήθος φάσεων στην περιοχή του Πασχαλάκη και τελικά ισοφάρισε στο 40' με κεφαλιά του Ντεπουάτρ, μετά από ενέργειες και σέντρα του Σάμουάζ προς τον σκόρερ ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ στην εστία του Πασχαλάκη.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε μία αλλαγή στο κέντρο της άμυνας όπου αντί του Κρέσπο πέρασε ο Μιχάι και στο 47' ο Σάμουαζ έχασε την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου σουτάροντας από πλεονεκτική θέση άστοχα πάνω από την εστία. Σύντομα έχασε και ο ΠΑΟΚ μοναδική ευκαιρία με τον Ακπομ, ο οποίος στο 48' βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άστοχα στην βελγική εστία.

Στο 50' ο Κενυάτης Οκούμου κέρδισε κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Πασχαλάκης σε πολύ καλή θέση μπλόκαρε σταθερά. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να διαπράττει λάθη στην μεσαία και αμυντική γραμμή, δίνοντας χώρο και δυνατότητα στους γηπεδούχους να τον πιέζουν και με συνέπεια να βομβαρδιζεται η εστία του Πασχαλάκη από τις προσπάθειες των παικτών της Γάνδης.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, αφού αντιπαρήλθε την πίεση των Βέλγων και άρχισε να πειθαρχεί και να ηρεμεί το παιχνίδι του, στο 77' βρήκε δεύτερο γκολ με υπέροχο αριστερό σουτ του Ντάγκλας Αουγκούστο στην γωνία, μετά από ασίστ του Βιερίνια.

Σταδιακά και μέχρι τη λήξη ο ΠΑΟΚ κράτησε τον έλεγχο με το υπέρ αυτού σκορ, που του έδωσε μία πανηγυρική και ενθουσιώδη πρόκριση, μαζί και βαθμούς στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Γάνδη - ΠΑΟΚ 1-2

Γάνδη (Χαν Βαιζενμπρουγκ): Ρεφ, Οκούμου, Ενγκαντέ, Τορουναρίνγκα, Κάστρο Μόντεζ (85' Χάνκε-Όλσεν), Κουμς, Οβούσου, Σαμουϊζ, Οφόε (82' Χουιλσάγκερ), Τισουντάλι (82' Μπέζους) και Ντεμπουάτρ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο (46' Μιχάι), Ίνγκασον, Λύρατζης, Σβαμπ (85' Μιτρίτσα), Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ (57' Σίντκλεϊ), Αουγκούστο, Μουργκ (70' Τέιλορ) και Άκπομ (85' Τσόλακ).