Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Όγδοος ο Χρήστου στα 50 μ. ύπτιο -Εκτός τελικού ο Γκολομέεβ στα 50 μ. ελεύθερο - iefimerida.gr

Ο Απόστολος Χρήστου
Ο Απόστολος Χρήστου / Φωτογραφία: Twitter

Ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στον τελικό των 50 μ. ύπτιο, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κολύμβησης σε 25άρα πισίνα.

Στη διοργάνωση που φιλοξενεί το Οτοπένι της Ρουμανίας, ο Ελληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να πιάσει επίδοση ανάλογη των δυνατοτήτων του και με 23.37 περιορίστηκε στην όγδοη θέση.

Ο κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου στο αγώνισμα (στην 50άρα πισίνα) έχει ατομικό ρεκόρ στην 25άρα 22.87, χρόνος που θα του έδινε σήμερα το ασημένιο μετάλλιο.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Μεουέν Τομάκ με 22.84, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Ολε Μπραουνσβάιχ με 23.00. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα και ο Ελβετός Τιερί Μπολέν, που τερμάτισαν ταυτόχρονα σε 23.10.

Εκτός τελικού των 50 μ. ελεύθερο έμεινε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, καθώς τερμάτισε πέμπτος στην πρώτη ημιτελική σειρά με 21.21 και κατέλαβε τη 10η θέση στο σύνολο, μαζί με άλλους τρεις κολυμβητές που έκαναν ακριβώς την ίδια επίδοση.

Η οκτάδα του τελικού της Πέμπτης (7/12) «έκλεισε» μόλις πέντε εκατοστά πιο κάτω, με τον Ουκρανό Βλάντισλαβ Μπούκοφ να περνάει όγδοος με 21.16.

Κορυφαίος και στους ημιτελικούς (όπως και στα πρωινά προκριματικά) ήταν ο Βρετανός Μπεν Πράουντ με 20.66, ακολουθούμενος από τον Ιταλό Λορέντζο Τζατσέρι (20.85).