Europea League: Προκρίθηκαν στα θρίλερ Γουέστ Χαμ και Άιντραχτ -Έκανε το καθήκον της η Μπαρτσελόνα [βίντεο]

Πανηγυρική πρόκριση της Γουέστ Χαμ στα προημιτελικά του Europa League επί της Σεβίλλης / Φωτογραφία: AP Photo-Matt Dunham

Γουέστ Χαμ και Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πέταξαν εκτός συνέχειας του Europa League τις δύο ομάδες της Ανδαλουσίας, Σεβίλλη και Μπέτις, αντίστοιχα.

Με αυτόν τον τρόπο η αγγλική και η γερμανική ομάδα πανηγύρισαν θριαμβευτικές προκρίσεις στους προημιτελικούς του Europa League, με 2-0 και 1-1, έστω κι αν χρειάστηκαν την παράταση για να τα καταφέρουν. Έτσι, η μοναδική ομάδα που έμεινε να συνεχίσει στη διοργάνωση από τις τρεις που βρέθηκαν στους «16» είναι η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 1-2 εκτός έδρας της Γαλατάσαραϊ.

Η πολυνίκης του Europa League, Σεβίλλη (6 τρόπαια), δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στον τελικό που θα διεξαχθεί στην έδρα της («Σάντσεθ Πιθχουάν») στις 18 Μαΐου, με τη Γουέστ Χαμ να αποδεικνύεται πολύ πιο ψυχωμένη.

Παρότι το εναντίον τους 1-0 στο πρώτο ματς, οι Λονδρέζοι βρήκαν το κουράγιο να αντιδράσουν στη ρεβάνς και αφού έστειλαν το ματς στην παράταση, κατάφεραν με το γκολ του Γιαρμολένκο στο 112' να πάρουν το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς.

Θρίλερ είχε και στη Φρανκφούρτη, το οποίο βρήκε την Αϊντραχτ να πανηγυρίζει, παρά το εντός έδρας 1-1 με την Μπέτις. Οι Γερμανοί, που είχαν νικήσει με 2-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» κρατούσαν για 90 λεπτά ανέπαφη την εστία τους, αλλά στην εκπνοή ο Ιγκλέσιας με το γκολ που πέτυχε έστειλε το ματς στο επιπλέον μισάωρο.

Εκεί, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (120+1') ο Χιντερέγκερ «λύτρωσε» τους γηπεδούχους με το τέρμα της ισοφάρισης, αν και προς στιγμή οι καρδιές των παικτών, των ανθρώπων του πάγκου και των οπαδών… σταμάτησαν για μερικά δευτερόλεπτα, έως ότου ο ρέφερι του ματς δείξει σέντρα μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR.

Η Λιόν «πάτησε» στο 0-1 επί της Πόρτο, στην Ιβηρική, και με την ισοπαλία στο δικό της γήπεδο κατάφερε να προκριθεί στους «8» του Europa League. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε στη ρεβάνς με τον Ντεμπελέ (13΄) και παρότι οι πρωτοπόροι της Primeira Liga έφεραν στα ίσια το ματς στο 27' με τον Πεπέ, άντεξαν στη συνέχεια και πανηγύρισαν μία μεγάλη πρόκριση.

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω την κακή εμφάνιση στο «Καμπ Νόου» με τη Γαλατάσαραϊ στον πρώτο αγώνα (0-0) και με ανατροπή στη ρεβάνς της Κωνσταντινούπολης επικράτησε με 2-1, παίρνοντας με πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση για τους προημιτελικούς.

Η ομάδα του Τσάβι επιβεβαίωσε την πολύ καλή αγωνιστική της κατάσταση ενόψει του clasico της Κυριακής (20/3) κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, συνεχίζοντας παράλληλα την καλή παράδοση στα ματς με τους Τούρκους. Έτσι, έφτασαν τις 6 νίκες σε 10 αναμετρήσεις, με τη Γαλατά να έχει μόλις μία νίκη. Πέδρι (37') και Ομπαμεγιάνγκ (50') ήταν οι πρωταγωνιστές της ανατροπής, με τους Τούρκους να παίρνουν προβάδισμα στο 28' με γκολ του Μαρκάο.

Το πρώτο γκολ της Μπράγκα επί γαλλικού εδάφους άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση της πορτογαλικής ομάδας. Το συγκρότημα του Κάρλος Καρβαχάλ, μετά τις ήττες (2015-16 και 2017-18) από τη Μαρσέιγ στην ίδια διοργάνωση και την ισοπαλία με την Παρί Σεν Ζερμέν (0-0) για το κύπελλο UEFA τη σεζόν 2008-09, παρέμεινε χωρίς νίκη στη χώρα της κεντρικής Ευρώπης, μετά το 1-1 με την Μονακό. Ωστόσο, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο φινάλε την πρόκριση μετά το 2-0 της περασμένης Πέμπτης.

Η Ρέιντζερς ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από επτά σερί ματς στο Europa League, με 2-1 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά θα βρίσκεται στην κλήρωση των προημιτελικών χάρη στο 3-0 της Γλασκώβης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Ιβανιτς στο 10', αλλά στο 56' ο Κεντ έφερε το ματς στα ίσια και ουσιαστικά έδωσε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι, ήταν να πάρουν τη νίκη γοήτρου με το πέναλτι του Μπεν στο 90+5'.

Η Αταλάντα όχι μόνο υπερασπίστηκε το υπέρ της 3-2 στο Μπέργκαμο απέναντι στη Λεβερκούζεν, αλλά κατάφερε με το γκολ του Μπογκά στις καθυστερήσεις να νικήσει και στην «Μπάι Αρένα» με 1-0, για να πανηγυρίσει και εκείνη την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της τρέχουσας διοργάνωσης.

Europa League: Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στους «16»

• Προκρίθηκε η Λιόν με συνολικό σκορ 2-1

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) - Μπέτις (Ισπανία) 1-1 παρ. (κ.αγ. 0-1)

• Προκρίθηκε η Άιντραχτ με συνολικό σκορ 3-2

Γουέστ Χαμ (Αγγλία) - Σεβίλλη (Ισπανία) 2-0 παρ. (1-0 κ.αγ.)

• Προκρίθηκε η Γουέστ Χαμ με συνολικό σκορ 2-1

Λειψία (Γερμανία) - Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

• Προκρίθηκε η Λειψία άνευ αγώνα

Οι ομάδες μαθαίνουν τον δρόμο μέχρι τον τελικό

Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (18/3, 13:30) στη Νιόν, ενώ θα γίνει αντίστοιχη κλήρωση για τα «ζευγαρώματα» των ημιτελικών και τον γηπεδούχο του μεγάλου τελικού που φέτος θα διεξαχθεί στο «Σάντες Πιθχουάν» της Σεβίλλης.

Οι πρώτοι αγώνες των προημιτελικών θα διεξαχθούν στις 7 Απριλίου, ενώ οι ρεβάνς στις 14 Απριλίου 2022. Τα πρώτα ματς των ημιτελικών θα γίνουν στις 28 Απριλίου και τα δεύτερα στις 5 Μαΐου. Ο τελικός έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 18 Μαΐου.