Europa League: Λιόν και Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήραν μεγάλα «διπλά» για τη φάση των «16» [βίντεο] - iefimerida.gr

Λυόν-Πόρτο 0-1
Λυόν-Πόρτο 0-1 / Φωτογραφία: ΑΡ

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτες αναμετρήσεις για τη φάση των «16» του Europa League.

Στην Πορτογαλία, η Πόρτο υποδέχθηκε τη Λιόν στο «Ντραγκάο» και γνώρισε την ήττα με 1-0 από το γκολ του Λούκας Πακετά στο 59ο λεπτό. Πλέον, στη ρεβάνς της Γαλλίας (17/3, 22:00) οι «δράκοι» θέλουν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να γίνουν αυτοί που θα περάσουν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Με τη φανέλα της Πόρτο, έκανε ντεμπούτο και ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Ρούμπεν Σεμέδο.

«Μεγάλο» διπλό της Άιντραχτ στην έδρας της Μπέτις

Οι δύο ομάδες προσέφεραν... σόου στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκαν και τα 3 γκολ της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Κόστιτς στο 14' ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν σχετικά γρήγορα τη λύση με τον Φεκίρ να ανοίγει λογαριασμό στο 30ό λεπτό. Πριν... προλάβουν να πανηγυρίσουν οι Ισπανοί, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα με τον Καμαντά δύο λεπτά αργότερα, και έτσι το 1-2 έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων για τη φάση των «16» στο Europa League:

Πόρτο (Πορτογαλία)-Λιόν (Γαλλία) 0-1

Μπέτις (Ισπανία)-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 1-2

Σεβίλη (Ισπανία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 10/03 (19:45)

Ρέιντζερς (Σκωτία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 10/03 (22:00)

Μπράγκα (Πορτογαλία)-Μονακό (Γαλλία) 10/03 (22:00)

Αταλάντα (Ιταλία)-Λεβερκούζεν (Γερμανία) 10/03 (22:00)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Γαλατασαράι (Τουρκία) 10/03 (22:00)

Λειψία (Γερμανία)-Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)

Η Λειψία προκρίθηκε χωρίς αγώνα, μετά τον αποκλεισμό των ρωσικών εθνικών ομάδων–συλλόγων από FIFA/UEFA, εξαιτίας της εισβολής των Ρώσων στην Ουκρανία.

Οι αγώνες ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 17 Μαρτίου.

• Οι νικητές κερδίζουν μια θέση στην κλήρωση των προημιτελικών της Παρασκευής 18 Μαρτίου, όπου θα διεξαχθεί και η κλήρωση για τους ημιτελικούς.
  • Ο τελικός θα διεξαχθεί στο στάδιο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» της Σεβίλης στις 18 Μαΐου.
  • Εχει καταργηθεί ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ από το ξεκίνημα της σεζόν.