Europa League: Πέρασε από την έδρα της Ζόρια με 1-2 η Μπράγκα -Σόκαρε την Τότεναμ η Αντβέρπ - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μπράγκα
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μπράγκα / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μπράγκα μετά την άνετη επικράτησή της επί της ΑΕΚ, πέρασε και από την Ουκρανία νικώντας 2-1 τη Ζόρια για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Μπαίνοντας φουριόζοι στο ματς, οι Πορτογάλοι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 10 λεπτά για να το καθαρίσουν. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πολύ γρήγορα δύο τέρματα. Χάρη σε υποδειγματική αντεπίθεση, που τελείωσε με σέντρα του Εσγκάι και άψογο πλασέ του Παουλίνιο (4’), και φανταστικό σουτ του Γκαϊτάν με το εξωτερικό φάλτσο, που καρφώθηκε στα δίχτυα (11’).

Από κει και πέρα, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις με γκολ του Ιβανισένια, το οποίο δεν μπόρεσε να αποτρέψει το «2 στα 2» των Πορτογάλων στη διοργάνωση.

Σόκαρε την Τότεναμ η Αντβέρπ

Η Αντβέρπ νίκησε 1-0 την Τότεναμ στην Αμβέρσα για τον 10ο Ομιλο του Europa League και βρέθηκε στην κορυφή του γκρουπ με έξι βαθμούς, αφήνοντας τους «σπερς» στους τρεις βαθμούς.

Τρομερό ματς έγινε στην Αυστρία, με τη Λίντσερ να επικρατεί 4-3 της Λουντογκόρετς, φτάνοντας, επίσης, τους τρεις βαθμούς.

Ανετη νίκη της Μίλαν -Ούτε τώρα τρίποντο για τη Σέλτικ

Διπλασίασε τις νίκες της στον 8ο όμιλο η Μίλαν, που επικράτησε 3-0 της Σπάρτα Πράγας. Σκληρό καρύδι η Λιλ, πήρε το 2-2 στο εντός με τη Σέλτικ.

Οι «ροσονέρι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24’, με τον Ντίαθ να ανοίγει το σκορ. Ο Ιμπραΐμοβιτς είχε χαμένο πέναλτι στο 36’, ενώ στο 57’ ο Λεάο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πλασάροντας σε κενή εστία. Το κερασάκι στην τούρτα για τους Ιταλούς έβαλε ο Νταλότ στο 66’.