Europa League: Το πάλεψε η ΑΕΚ, έχασε 2-1 από την ποιοτικότερη Λέστερ - iefimerida.gr

Europa League: Το πάλεψε η ΑΕΚ, έχασε 2-1 από την ποιοτικότερη Λέστερ

Το γκολ του Μουαμέρ Τάνκοβιτς
Το γκολ του Μουαμέρ Τάνκοβιτς / Φωτογραφία: Intime News

Η σαφώς πιο ποιοτική Λέστερ λύγισε με 2-1 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Παρότι η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε πολύ καλά στο ματς, πίεζε, ήταν πιστή στο πλάνο της και έδειξε αυτοπεποίθηση, η ποιότητα των Αγγλων έκανε τη διαφορά. Ο Τζέιμι Βάρντι έφυγε σαν... αστραπή στην πλάτη της «κιτρινόμαυρης» άμυνας στο 17', κέρδισε το πέναλτι από τον Τσιντώτα, και στη συνέχεια ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα.

Η Ενωση αντέδρασε και πάλι, έβγαλε κάποιες φάσεις με τον Λιβάγια, αλλά δεν ισοφάρισε, και οι «αλεπούδες» την τιμώρησαν στο 39', όταν, μετά από κόρνερ, ο Τσουντουρί βρέθηκε μόνος και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0.

Οι αλλαγές του Καρέρα στην επανάληψη έβαλαν ξανά στο ματς την ΑΕΚ. Στο 48' ο Μάνταλος πέρασε εξαιρετικά για τον Τάνκοβιτς, με τον Σουηδό να εκτελεί τον Σμάιχελ για το 2-1. Ενα λεπτό αργότερα, η Ενωση έβγαλε ακόμα μια φάση-καρμπόν, αλλά ο Τάνκοβιτς αστόχησε. Μετά το 70' η κόπωση κατέβαλε τους «κιτρινόμαυρους», που δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Δείτε πώς μετέδωσε live το παιχνίδι το iefimerida.

AEK-Λέστερ 1-2

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (85' Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Ινσούα (85' Μαχαίρας), Σάκχοφ (85' Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστισιτς, Λιβάγια (46' Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Λόπες, Ανσαριφάρντ (46' Ολιβέιρα)

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Φοφανά, Μόργκαν, Φουχς (46' Τόμας), Ουντέρ (66' Πράετ), Τσαντουρί (66' Μεντί), Τίλεμανς, Τζάστιν, Ολμπράιτον, Μάντισον (74' Μπαρνς), Βάρντι (70' Ιεανάτσο)