Europa Conference League: Ανοικτοί λογαριασμοί για τον ΠΑΟΚ με τη Μίντιλαντ -Ήττα με 1-0 στη Δανία [βίντεο] - iefimerida.gr

Με ήττα (1-0) έφυγε από τη Δανία κόντρα στη Μίντιλαντ ο ΠΑΟΚ
Με ήττα (1-0) έφυγε από τη Δανία κόντρα στη Μίντιλαντ ο ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: Intime-ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα (1-0) ο ΠΑΟΚ στο ματς με αντίπαλο την Μίντιλαντ για τα πλέι οφ του Europa Conference League.

Το τελικό αποτέλεσμα, με γκολ του Άντερσον από το 20ο λεπτό, αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό της ερχόμενης Πέμπτης (24/2) στη Θεσσαλονίκη και το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Europa Conference League.

Η ελληνική ομάδα έκανε μία γενικά μέτρια εμφάνιση και παρά το γεγονός ότι διατήρησε σε υψηλό ποσοστό την κατοχή της μπάλας, δεν δημιούργησε πολλά ρήγματα και σημαντικές ευκαιρίες στην εστία των γηπεδούχων και έτσι πηγαίνει στην Τούμπα με μικρό ντεσαβαντάζ, όπου θα ψάξει την ανατροπή.

Το ματς

Στο 9' καταχωρήθηκε η πρώτη αξιόλογη επιθετική πρωτοβουλία του ΠΑΟΚ που κατέληξε με ένα γωνιακό σουτ του Σίντκλεϊ, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Δανικής εστίας. Λίγο αργότερα, στο 18', ο ΠΑΟΚ βρήκε διάδρομο και πάλι στην περιοχή των γηπεδούχων όπου ο Μιτρίτσα πάσαρε προς τον Ζίβκοβιτς το πλασαριστό σουτ του οποίου απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ολαφσον.

Όμως, δύο λεπτά αργότερα η Μίντιλαντ πέτυχε το πρώτο και μοναδικό πλήγμα για τον ΠΑΟΚ. Ο Άντερσον με υποδειγματικό σουτ παραβίασε την εστία του Πασχαλάκη μετά από ωραία ασίστ του Εβάντερ. Στο 33' ο Πασχαλάκης αναγκάστηκε να βγει από τη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά- ψαράκι να απομακρύνει την μπάλα μπροστά από τα πόδια του Άντερσον.

Πριν λήξει το ημίχρονο, στο 44', ο ΠΑΟΚ απείλησε με κεφαλιά του Τσιγγάρα μετά από σέντρα του Αντρ. Ζίβκοβιτς η μπάλα όμως πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ολαφσον.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ χωρίς να βρει ρυθμό προσπάθησε να διατηρήσει την κατοχή της μπάλας, την οποία σχεδόν μοιράστηκε με τους Δανούς στο 52-48%. Αυτό όμως δεν του αρκούσε στο να δημιουργήσει περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες και κυρίως να αποφύγει το πλήγμα από την γηπεδούχο ομάδα σε μία στιγμή αδυναμίας της αμυντικής του «ζώνης». Σε αυτό το πρώτο 45λεπτο ήταν εμφανής η απουσία του Κούρτιτς.

Επιθετικά ξεκίνησε η Μίντιλαντ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48' ωραία προσπάθεια του Εβάντερ αποκρούστηκε από τον Λύρατζη σε κόρνερ, ενώ στο 50' ο Πασχαλάκης απέκρουσε ωραίο δυνατό σουτ του Ισακσεν. Από το 69' ο Βιεϊρίνια πήρε την θέση του Σβαμπ με τον Αουγκούστο να μεταβάλλεται σε αμυντικό μέσο.

Στο β' ημίχρονο ο ΠΑΟΚ αποδύθηκε σε μεγάλη προσπάθεια ισοφάρισης, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους αμυντικούς διαδρόμους περιορίζοντας τους Θεσσαλονικείς σε παιχνίδι ακίνδυνων επιθέσεων. Στο 90' ένα μακρινό δυνατό σουτ του Τσαρλς βρήκε τη συμβολή των δοκών του Πασχαλάκη και ο ΠΑΟΚ απέφυγε σε αυτήν τη φάση ένα δεύτερο γκολ που θα ήταν ασφαλώς οδυνηρό.

Οι Δανοί στο τέλος του παιχνιδιού, με τακτική καθυστερήσεων, έκοψαν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τελικό αποτέλεσμα το 1-0 που αφήνει όμως ανοιχτούς λογαριασμούς στον επαναληπτικό της επόμενης Πέμπτης.

Μίντιλαντ - ΠΑΟΚ 1-0

Mίντιλαντ (Μπο Χένρικσεν): Ολαφσον, Άντερσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Ντιρ (60' Παουλίνιο) Ονιεντίκα, Εβάντερ (60' Μάγιερ), Ίσακσεν(69' Τσαρλς), Σίστο (82' Μαρόνυ), Μπρουμάδο (69' Λίντ).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (79' Ελ Καντουρί), Τσιγγάρας, Σβαμπ (69' Βιερίνια), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (46' Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (79' Σοάρες), Άκπομ (84' Τσόλακ).

Europa Conference League: Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μίντιλαντ -«Καθάρισε» η Λέστερ

Στα άλλα παιχνίδια, η Σλάβια Πράγας πέτυχε μεγάλη νίκη 2-3 επί της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, η Αϊντχόφεν κατάφερε να αξιοποιήσει μόνο μια από τις πολλές ευκαιρίες της επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και επικράτησε με 1-0, η Ραπίντ Βιέννης «λύγισε» την Φίτεσε με 2-1, η Λέστερ «καθάρισε» ήδη με το 4-1 επί της Ράντερς, όπως -πιθανότατα- και η Μαρσέιγ με το 3-1 επί της Καραμπάχ, η Παρτιζάν πέτυχε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Σπάρτα Πράγας (0-1), ενώ η εντυπωσιακή Μπόντο Γκλιμτ πέτυχε τη μεγάλη νίκη της βραδιάς με το 1-1 στη Σκωτία επί της Σέλτικ.

Ξεκινώντας από την Κωνσταντινούπολη, η Σλάβια Πράγας πανηγύρισε εντυπωσιακή νίκη στο «Ulker Stadyumu» με 3-2 επί της Φενερμπαχτσέ. Την ίδια ώρα (εκτός από το 1-0 της Μίντιλαντ επί του ΠΑΟΚ), οι Αϊντχόφεν και Ραπίντ Βιέννης πήραν ισχνό προβάδισμα με τις νίκες τους με 1-0 και 2-1 επί των Μακάμπι Τελ Αβίβ και Φίτεσε, αντίστοιχα.

Στην Πόλη, η Σλάβια ήταν ανώτερη σε όλο το ματς και παρά το γεγονός ότι ο Πέλκας ισοφάρισε στο 58' το γκολ του Τραορέ, βρήκε τον τρόπο να σκοράρει άλλες δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα για την πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης. Στο 83' ο Καντίογλου «μάζεψε» κάπως την έκταση της ήττας της Φενέρ, η οποία έχει ακόμη ελπίδες, απ' την στιγμή που δεν μετρούν πλέον τα εκτός έδρας γκολ.

Στο «Philips Stadion» η Αϊντχόφεν βρήκε γκολ νωρίς με τον Γκακπό κόντρα στην Μακάμπι, όμως δεν μπόρεσε να αυξήσει το προβάδισμά της έναντι των Ισραηλινών, παρά τις πολλές ευκαιρίες. Και πάλι, παραμένει το φαβορί. Στη Βιέννη, η Ραπίντ ήταν καλύτερη, πήρε «κεφάλι» στο σκορ με δύο γκολ πριν το 20λεπτο, όμως η Φίτεσε μείωσε στο 74' με τον Οπέντα και κράτησε «ανοικτή» την υπόθεση πρόκριση.

Δύο και παραπάνω ώρες αργότερα, η εντυπωσιακή Μπόντο Γκλιμτ, που στη φάση των ομίλων διέσυρε στην έδρα της τη Ρόμα με 6-1, έριξε άλλη μία «βόμβα» (και) στα πλέι οφ, καθώς επικράτησε της Σέλτικ με 3-1 στο «Celtic Park» και απέκτησε ισχυρότατο προβάδισμα πρόκρισης.

Η νορβηγική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς σκόραρε στο 7' και στο 55'. Οι «πράσινοι», με τους οποίους αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 59' ο Γιώργος Γιακουμάκης, μείωσαν στο 80' με τον Ιάπωνα Μαέντα, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τρίτη φορά δίκτυα δύο λεπτά αργότερα με τον Βέλτεσεν.

Η Λέστερ, με εκτεταμένο rotation στην ενδεκάδα της, δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Ράντερς. Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, βρήκε τρία γκολ σε διάστημα 25 λεπτών και πήρε ένα... σβηστό 4-1 που ουσιαστικά της εξασφάλισε την παρουσία της στους «16».

Στη Μασσαλία, ο Μίλικ σκόραρε δύο φορές σε διάστημα τριών λεπτών, η Καραμπάχ πήγε να βάλει… δύσκολα στους Γάλλους με το γκολ του Καντί στο 85', όμως ο Παγέτ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα της Μασσαλίας.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Πράγα για την Παρτιζάν, η οποία άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή «χτύπησε» με τον Μένινγκ (78'), παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης.

• Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) - Παρτιζάν (Σερβία) 0-1

Ο κανόνας των εκτός έδρας γκολ έχει καταργηθεί, οπότε η ισοπαλία μετά από 180 λεπτά οδηγεί στην παράταση ανεξάρτητα από τον αριθμό των γκολ που έχει σημειώσει κάθε ομάδα εντός και εκτός έδρας. Εάν και στο 30λεπτο που θα ακολουθήσει δεν υπάρξει νικητής, τότε η διαδικασία θα οδηγείται στα πέναλτι.

Οι νικητές προκρίνονται στους «16», όπου τους περιμένουν οι νικητές των οκτώ ομίλων του Europa Conference League. Η κλήρωση για την επόμενη φάση θα γίνει την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου και οι αγώνες στις 10 και 17 Μαρτίου.