Eurobasket 2022: «Άνοιξε» λογαριασμό η Κροατία - «Έκλεψε» στο τέλος τη νίκη η Ουκρανία - iefimerida.gr

Από την αναμέτρηση της Κροατίας με τη Μεγάλη Βρετανία / Φωτογραφία: ASSOCIATED PRESS

«Ντεμπούτο» στις νίκες έκανε το έτερο φαβορί του 3ου ομίλου, η Κροατία, καθώς επικράτησε με 86-65 της Μεγάλης Βρετανίας για την 2η αγωνιστική Eurobasket 2022.

Λίγες ώρες μετά την ήττα με 89-85 από την Εθνική Ελλάδας, η Κροατία ανασυντάχθηκε και έφτασε στην πρώτη της νίκη για την κορυφαία ευρωπαϊκή μπασκετική διοργάνωση, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ένιωθε την «ανάσα» των Βρετανών, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (17-20 στην Α' περίοδο). Ωστόσο, από το 12ο λεπτό και μετά, οι Κροάτες έκαναν ένα σερί 8-0 και ξεμάκρυναν φτάνοντας και στο +11

Παρόλα αυτά, η Μεγάλη Βρετανία δεν τα παράτησε, μειώνοντας μέχρι και τους τέσσερις πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-37.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε… Βατερλό για τους Βρετανούς, καθώς οι Κροάτες «έτρεξαν» τρία μεγάλα σερί (το 33-42 έγινε 33-54, το 37-55 μετατράπηκε σε 37-61 και από εκεί σε 40-72) για να αποκτήσουν οι παίκτες του Μουλαομέροβιτς διαφορά 32 πόντων! Από εκεί και πέρα ακολούθησε συντήρηση δυνάμεων έως και το τελικό 86-65.

Πέντε παίκτες των Κροατών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μάριο Χεζόνια να κάνει double-double, έχοντας 13 πόντους και 10 ριμπάουντ σε σχεδόν 27 λεπτά συμμετοχής, αν και κατέγραψε 0/5 τρίποντα. Ουκρανία - Εσθονία

Έκλεψε τη νίκη στο τέλος η Ουκρανία

Στο έτερο ματς του ομίλου της Εθνικής, η Ουκρανία βρέθηκε να ακολουθεί την Εσθονία για 39'05'', αλλά στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη (74-73), κάνοντας το πλέον αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στους «16» του EuroBasket 2022.

Λίγες δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Ίλια Σιντόροφ πήρε την κατοχή της μπάλας μετά από το airball του Σβιάτοσλαβ Μίχαϊλιουκ και με λέι απ έδωσε το προβάδισμα στην Ουκρανία με 74-73.

Στην εκπνοή, ο Εσθονός Κρίστιαν Κουλαμάε είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, ωστόσο το τρίποντο που επιχείρησε δεν κατέληξε στον στόχο, με αποτέλεσμα τη νίκη της Ουκρανίας.