Εθνική Ελλάδας Κ19: Νίκησε 1-0 την Ιρλανδία και προκρίθηκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης - iefimerida.gr

Η Εθνική Ελλάδας Νέων
Η Εθνική Ελλάδας Νέων / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Εμφατική πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2023 σημείωσε η Εθνική Νέων (Κ19), η οποία τερμάτισε πρώτη στον 5ο Όμιλο της Elite Round.

Η Εθνική επικράτησε με 1-0 επί της διοργανώτριας Ιρλανδίας στο «Ferrycarrig Park» του Γουέξφορντ και έτσι κατάφερε να προκριθεί στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Έτσι, η ελληνική ομάδα επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από το 2015.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν δυνατό και στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Γκρίχαν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μοναστηρλή, ενώ στο 44' σουτ του Τσίκου μπλόκαρε δύσκολα ο Μέισον.

Στο 48ο λεπτό η Εθνική βρήκε το γκολ της πρόκρισης όταν ο Κούτσιας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε στον επερχόμενο Σμυρλή που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά πριν κι εκείνος με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Στο 53' ο Ζεφί από θέση τετ α τετ αστόχησε, ενώ στο 82ο λεπτό ο Φεριζάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μοναστηρλή με δυνατό σουτ, στην τελευταία ευκαιρία των Ιρλανδών να αποκομίσουν κάτι από τον αγώνα.

Ελλάδα (Τάσος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Τασιούρας (41' Δεληγιάννης), Καλογερόπουλος, Κεραμίτσης, Τσίκος (46' Σμυρλής), Συμεωνίδης (64' Νικολάου), Σπυράκος, Τζίμας (46' Σταυρόπουλος), Γκούμας (78' Κυριόπουλος), Κούτσιας

Ιρλανδία (Τομ Μόχαν): Μέισον, Ράιαν, Γκρίχαν, Αμπανγκβά, Κέρτις, Μέρφι, Βόγκαν (63' Φεριζάι), Γκάλαχερ, Βάτα (86' Ο' Μαχόνι), Λόνεγκαν (75' Ούμεχ), Ζεφί (63' Μουρ)

Εθνική Ελλάδας: Οι φορές που οι Νέοι προκρίθηκαν στην τελική φάση του Euro

Η Εθνική Νέων έχει προκριθεί στην τελική φάση του EURO U19 τις ακόλουθες φορές: 1963, 1968, 1971, 1974, 1977, 1978, 1981, 1984, 1995 (διοργανωτές), 1999, 2005, 2007 (φιναλίστ), 2008, 2011, 2012 (φιναλίστ), 2015 (διοργανωτές), 2023.