Ελλάδα-Γαλλία 2-2: Με ψηλά το κεφάλι τελείωσε τα προκριματικά του Euro η Εθνική - iefimerida.gr

Ελλάδα-Γαλλία 2-2: Με ψηλά το κεφάλι τελείωσε τα προκριματικά του Euro η Εθνική

Με ισοπαλία 2-2 κόντρα στη Γαλλία ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στα προκριματικά του Euro 2024 η Εθνική Ελλάδας
Οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδος πανηγυρίζουν κόντρα στη Γαλλία / Φωτογραφία: Intime-MΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Το απόλυτο της Γαλλίας στα προκριματικά του Euro 2024 έσπασε η Εθνική Ελλάδας, η οποία με το 2-2 στην «OPAP Arena» ολοκλήρωσε την πορεία της με θετικό τρόπο την προσπάθειά της στο πλαίσιο του 2ου Ομίλου.

Τα γκολ της Εθνικής πέτυχαν μέσα σε 5 λεπτά ο Τάσος Μπακασέτας και ο Φώτης Ιωαννίδης. Με ένα ασύλληπτο σουτ σε φάση διαρκείας στα καρέ των Γάλλων ο αρχηγός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 56' και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ το δεύτερο γκολ της «γαλανόλευκης» πιστώνεται σε μεγάλο βαθμό στον Δημήτρη Γιαννούλη, ο οποίος με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο και έστρωσε στον 23χρονο φορ που εκτέλεσε με μια επαφή στο 61' για το 2-1.

Οι «μπλε» είχαν προηγηθεί με τον Ραντάλ Κολό Μουανί στο 43ο λεπτό, με ένα εξαιρετικό τελείωμα από δύσκολη γωνία από τον φορ της Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 74', με υπέροχο τελείωμα του Γιουσούφ Φοφανά.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Εθνική ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στα προκριματικά του Euro με 13 βαθμούς και ρεκόρ 4-1-3 (νίκες-ισοπαλίες-ήττες), ενώ η Γαλλία -που είχε εξασφαλίσει την πρωτιά- «μάζεψε» 22. Η δεύτερη Ολλανδία έφτασε τους 18 βαθμούς μετά την εύκολη νίκη της με 6-0 στο Γιβραλτάρ που έμεινε στο μηδέν, ενώ η Ιρλανδία που είχε ρεπό, έμεινε στους 6.

Με αρκετές αλλαγές Ελλάδα και Γαλλία στην αυλαία των προκριματικών του Euro 2024

Λόγω τιμωρίας του Γκουστάβο Πογέτ, στον πάγκο της Ελλάδας βρέθηκε ο βοηθός του, Ζεράρ Νους. To ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και αυτό επέτρεψε και στις δύο ομάδες να παραταχθούν με αρκετές διαφοροποιήσεις, όσον αφορά τα θεωρητικά βασικά σχήματά τους.

Ακόμα κι αυτό, όμως, δεν εμπόδισε τους Γάλλους να ξεδιπλώσουν στο χορτάρι της «OPAP Arena» τις αρετές εκείνες που την αναδεικνύουν σε μία από τις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη. Όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, η ταχύτητα, η εξαιρετική μετάβαση και το ασφυκτικό πρέσινγκ, ανάγκασαν την Ελλάδα σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Κόλο Μουανί άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ

Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα δοκάρι με τον Γκριζμάν στο 33' και όλα έδειχναν πως θα μπορούσε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αντέξει με το μηδέν στα μετόπισθεν πριν την ανάπαυλα. Όμως, ο Κόλο Μουανί στο 44', μετά από όμορφη συνεργασία με τον Ζιρού, «κεραυνβόλησε» από πολύ δύσκολη γωνία τον Βλαχοδήμο και άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι.

Ελληνική ανατροπή με γκολάρα Μπακασέτα και άγγιγμα... killer Ιωαννίδη από τρομερή κούρσα Γιαννούλη

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Εθνική Ελλάδας παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη». Δεν είχε, άλλωστε, τίποτα να χάσει και έτσι ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, πίεσε και έγινε απειλητική. Στο 56' οι διεθνείς μας μπήκαν με αξιώσεις την περιοχή και μετά από διαδοχικά σουτ, η μπάλα έφτασε στον Τάσο Μπακασέτα. Με ασύλληπτο απευθείας σουτ, ο αρχηγός της σημείωσε ένα υπέροχο γκολ και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 61' ήρθε και δεύτερο «χτύπημα» από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Ο Γιαννούλης πραγματοποίησε επέλαση από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ιωαννίδη, ο οποίος πέτυχε το 2-1 σε μια εντυπωσιακή ανατροπή.

«Φωτοβολίδα» του Φοφανά για το 2-2, ο Βλαχοδήμος κράτησε την ισοπαλία για την Εθνική

Θορυβημένος από την εξέλιξη, ο Ντεσάν έβαλε άμεσα στο ματς δύο από τα μεγάλα επιθετικά του «όπλα», τους Εμπαπέ και Κομάν. Η αλλαγή έγινε στο 64' και 10 λεπτά αργότερα (74'), ήρθε το ματς ξανά στα ίσα, όταν με «φωτοβολίδα» του Φοφανά η μπάλα έφυγε με απίστευτη ταχύτητα και κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου. Ήταν το πρώτο γκολ του μέσου της Μονακό με τη φανέλα της Γαλλίας.

Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε μονόλογο των φιλοξενούμενων, που πολιόρκησαν την ελληνική περιοχή, αδυνατούσαν ωστόσο να δημιουργήσουν ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 90', όταν σε προσπάθεια του Κομάν η μπάλα βρήκε στον Ζέκα και στη συνέχεια χτύπησε και στα δύο κάθετα δοκάρια, αλλά δεν πέρασε τη γραμμή.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο λαχοδήμος κράτησε την ισοπαλία, καθώς απέκρουσε το σουτ του Εμπαπέ τόσο, όσο χρειαζόταν για να στείλει την μπάλα δοκάρι και έξω.