Conference League: Πρόκριση με περιπέτεια για τη Ρόμα -Πάρτι της Αϊντχόφεν στην Κοπεγχάγη [βίντεο] - iefimerida.gr

Πρόκριση θρίλερ της Ρόμα στους «8» του Conference League
Πρόκριση θρίλερ της Ρόμα στους «8» του Conference League / Φωτογραφία: AP Photo-Gregorio Borgia

Συμπληρώθηκε το «κάδρο» των προημιτελικών του Conference League, με ένα μόλις παιχνίδι να κρίνεται στην παράταση, ενώ στη Ρώμη είχε... θρίλερ.

Εκτός από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πανηγύρισε επί της Γάνδης μια ιστορική πρόκριση στους «8» του νεοσύστατου Europa Conference League -και μάλιστα με δύο νίκες (1-0 στην Τούμπα και 1-2 στο Βέλγιο)- η Ρόμα, η Φέγενορντ και η Σλάβια Πράγας έγιναν οι τρεις επόμενες ομάδες που ακολούθησαν τον «δικέφαλο» του Βορρά και τις Μαρσέιγ, Λέστερ, Αϊντχόφεν, Μπόντο Γκλιμτ στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Το πιο μεγάλο «θρίλερ» διεξήχθη στη Ρώμη, όπου η Φίτεσε με το γκολ του Βίτεκ στο 62' ισοφάρισε το σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει η Ρόμα στην Ολλανδία και δημιούργησε… συνθήκες παράτασης. Στο φινάλε, όμως τη λύση για τους «τζιαλορόσι» έδωσε ο Έιμπραχαμ με ένα υπέροχο γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, που χάρισε το πολύτιμο 1-1 στην ομάδα του.

Η Φέγενορντ είχε εξασφαλίσει κατά συντριπτικό ποσοστό την πρόκρισή της από το πρώτο ματς και το εμφατικό 2-5 επί της Παρτιζάν, στο Βελιγράδι. Το βράδυ της Πέμπτης (17/3) έφτασε σε μία δεύτερη, άνετη νίκη με 3-1 επί των Σέρβων.

Την ίδια ώρα, η Σλάβια Πράγας μετά το θριαμβευτικό 4-1 επί της ΛΑΣΚ Λίντσερ στην έδρα της, ηττήθηκε στο φινάλε με 4-3 στην «NV Arena», αλλά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Τσέχοι, αν και προηγήθηκαν με 3-1, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ως το τέλος τη δεύτερη νίκη τους, καθώς έμειναν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Ουζού στο 42' και Πλάβτιτς στο 85'.

Η ξέφρενη πορεία της νορβηγικής Μπόντο Γκλιμτ στο Europa Conference League συνεχίζεται… Η ομάδα του Κγέτιλ Κνούτσεν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, στην παράταση, με αντίπαλο την Αλκμάαρ (2-1 υπέρ των Ολλανδών η κανονική διάρκεια) και με συνολικό σκορ 4-3 εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά, παρά τη συγκινητική προσπάθεια του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ΑΖ.

Η Αλκμάαρ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε στο 18' με τον Έλληνα στράικερ και παρά τη γρήγορη ισοφάριση από τον Πελεγκρίνο (26'), ο διεθνής ποδοσφαιριστής «ξαναχτύπησε» στο 30', φέρνοντας το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία (2-1 το πρώτο ματς στη Νορβηγία υπέρ της Μπόντο). Παρά τις ευκαιρίες που έχασε η ολλανδική ομάδα, δεν βρήκε τρίτο γκολ, το παιχνίδι πήγε στην παράσταση και εκεί οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν με τον Σάμπστεντ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου το πολύτιμο γκολ που τους έδωσε τη μεγάλη πρόκριση.

Στο «Parken» της Κοπεγχάγης, η Αϊντχόφεν δεν είχε αυτήν τη φορά διάθεση για… παιχνίδια, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί με τους Δανούς, όπως επιβεβαιώνει το θριαμβευτικό 0-4. Μετά το χορταστικό 4-4 του πρώτου αγώνα στο «Philips Stadion», οι Ολλανδοί μπήκαν στη ρεβάνς με ξεκάθαρο προσανατολισμό και τελείωσαν την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, όταν πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ζάχαβι και Γκέτσε. Ο Ισραηλινός βρήκε ξανά δίκτυα στο 79', ενώ ο Μαντουέκε στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «St. Jakob-Park» της Βασιλέίας, η Μαρσέιγ έχασε πέναλτι στο 35' με τον Χαρίτ, είδε τον Εντογιέ να σκοράρει για τους Ελβετούς, φέρνοντας τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (2-1 είχαν νικήσει οι Γάλλοι στον πρώτο αγώνα), όμως ο Ουντέρ στο 74' και ο Ρονγκιέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσαν το τελικό 1-2 και έστειλαν την ομάδα της Μασσαλίας στους «8».

Στη Βρετάνη της Γαλλίας, η Ρεν έκανε μία τεράστια προσπάθεια να ανατρέψει την ήττα της με 2-0 από τη Λέστερ στον πρώτο αγώνα, όμως δεν τα κατάφερε, καθώς οι «αλεπούδες» βρίσκονται στα προημιτελικά παρά την ήττα τους με 2-1. Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο 8' με τον Μπουριγκό, με αποτέλεσμα στους πανηγυρισμούς να υποχωρήσει ένα μέρος του πετάλου όπου βρίσκονταν οι φανατικοί οπαδοί της ομάδας του. Ευτυχώς δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός και το παιχνίδι ξανάρχισε μετά από λίγο από τον Έλληνα ρέφερι, Τάσο Σιδηρόπουλο. Ο αγγλικός σύλλογος έφερε το ματς στα ίσα με τον Φοφανά, με τη Ρεν να ανακτά ξανά το προβάδισμα στο 76' με τον Ταϊτ, αλλά να χάνει τεράστιες ευκαιρίες στο φινάλε για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Conference League: Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στους «16»

Βασιλεία (Ελβετία) - Μαρσέιγ (Γαλλία) 1-2

• Προκρίθηκε η Μαρσέιγ με συνολικό σκορ 4-2

Ρεν (Γαλλία) - Λέστερ (Αγγλία) 2-1

• Προκρίθηκε η Λέστερ με συνολικό σκορ 3-2

Κοπεγχάγη (Δανία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 0-4

• Προκρίθηκε η Αϊντχόφεν με συνολικό σκορ 8-4.

Αλκμααρ (Ολλανδία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 2-2 παρ. (2-1 κ.α.)