Champions League: Πρόκριση με ανατροπή για την Παρί, 2-0 την Ντόρτμουντ στο Παρίσι - iefimerida.gr

Ο Νεϊμάρ πανηγυρίζει το πρώτο γκολ
Ο Νεϊμάρ πανηγυρίζει το πρώτο γκολ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: CHAMPIONS LEAGUE

Η Παρί Σεν Ζερμέν κατάφερε με ανατροπή να προκριθεί στους «8» του Champions League κερδίζοντας 2-0 την Ντόρτμουντ στο Παρίσι.

Ο Νεϊμάρ με κεφαλιά στο 28' άνοιξε το σκορ, ενώ στο 45'+1' ο Μπερνάτ έκανε το 2-0 και με αυτό... υπερκάλυψε το 2-1 της Γερμανίας με τους Παριζιάνους να παίρνουν την πρόκριση.

Το ματς

Οι Γάλλοι πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση και έδειξαν να μην επηρεάζονται από την έλειψη κόσμου στις εξέδρες λόγω κορωνοϊού. Από το πρώτο λεπτό οι παίκτες του Τούχελ έδειξαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή και να μην υποστούν ανάλογο κάζο με το περσινό από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Από την άλλη, το σύνολο του Λουσιέν Φαμπρ πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν να υπερτερούν στα σημεία και η ποιότητα σε συνδυασμό με την εμπειρία τους έκανε την διαφορά στο τέλος.

Δυνατά μπήκαν οι Γάλλοι στο ματς καθώς έκλεισαν στα καρέ τους, τους Γερμανούς. Αφού προειδοποίησαν στο 24' με τον Καβάνι, οι Παριζιάνοι στο 26' άνοιξαν το σκορ με τον Νεϊμάρ. Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος βρήκε δίχτυα με έναν ασυνήθιστο για εκείνον τρόπο, με κεφαλιά. Ο Ντι Μαρία έκανε εκπληκτικό κόρνερ, ο Νεϊμάρ βρέθηκε μόνος του και με το κεφάλι νίκησε τον εξαιρετικό σήμερα Μπούρκι. Προσπάθησαν να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν τα κατάφεραν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Μπερνάτ έκλεψε, άλλαξε πάσες με τον Καβάνι και νίκησε εκ νέου τον Μπούρκι. Η Παρί είχε το 2-0 μαζί της στο β' ημίχρονο και με ορθή διαχείριση ακόμη και στις δύσκολες στιγμές κατάφερε να κρατήσει το σκορ και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.