Champions League: H Λειψία νίκησε 3-0 το... φάντασμα της Τότεναμ του Μουρίνιο και πέρασε στους «8» [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Σάμπιτζερ πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Τότεναμ
Ο Σάμπιτζερ πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Τότεναμ/ Φωτογραφία: AP Images

H Λειψία επικράτησε... άνετα 3-0 της Τότεναμ στη Γερμανία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Στο γεμάτο «Ρεντ Μπουλ Αρένα», οι «ταύροι» έκαναν μια... χαψιά τους «πετεινούς» του Ζοσέ Μουρίνιο και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήραν μια μάλλον πιο άνετη πρόκριση από ότι περίμεναν. Οι Γερμανοί επιβεβαίωσαν το γεγονός ότι διάγουν μια εξαιρετική σεζόν διαθέτοντας πολλούς ταλαντούχους παίκτες. Από την άλλη, λίγες ήταν εξ' αρχής οι ελπίδες της Τότεναμ καθώς ταξίδεψαν για τη Γερμανία δίχως τους Σον, Κέιν και Μπερχβάιν και αγωνίστηκαν με σέντερ φορ τον Λούκας Μόουρα Από την αρχή πάντως ήταν ξεκάθαρο πως δεν είχαν ψυχολογία για να κάνουν την ανατροπή παρότι το 1-0 του πρώτου ματς ήταν... εύθραστρο.

Το ματς

Αγριες διαθέσεις έδειξαν εξ΄αρχής οι παίκτες του Νάγκλεσμαν καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 10'. Ο Βέρνερ... έστρωσε στον Σάμπιτζερ και εκείνο με ωραίο μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Γιορίς που έδειχνε να μην είναι συγκεντρωμένος. Δεν πέρασε μάλιστα πολύ ώρα μέχρι να βρουν και δεύτερο τέρμα οι «ταύροι».

Στο 20' ο Τίμο Βέρνερ βρήκε δίχτυα, αλλά είδε τον βοηθό να ακυρώνει ορθώς το τέρμα του ως οφσάιντ. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερο, ο Σάμπιτζερ νίκησε ξανά τον Γάλλο γκολκίπερ αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από ωραία σέντρα του Ανχελίνο. Αν και θα περίμενε κανείς η Τότεναμ να βγάλει αντίδραση, δεν το έκανε.

Ο Μουρίνιο κοιτούσε αριστερά-δεξιά, αλλά δεν έβρισε κάποιους που να μπορεί να κάνει τη διαφορά. Η μοναδική φορά που απείλησε η ομάδα του ήταν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ένα σουτ του Λο Σέλσο. Στην επανάληψη, οι Γερμανοί πίεσαν και για ένα τρίτο τέρμα, όμως προς το τέλος κατέβασαν ρυθμό και περίμεναν το σφύριγμα της λήξης.

Λίγο πριν το τέλος, όμως, στο 88' ο Φόρσμπεργκ με το που πέρασε στο παιχνίδι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με πλασέ μέσα από την περιοχή, βάζοντας την υπογραφή του σε μια... μαγική βραδιά για την ομάδα του

Λειψία - Τότεναμ 3-0

Λειψία (Νάγκλεσαμ): Γκουλάστσι, Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Ανχελίνιο, Ενκουνκού (59' Χαϊνταρά), Μουκιελέ (55' Ανταμς), Λάιμερ, Σάμπιτζερ (87' Φόρσμπεργκ), Βέρνερ, Σικ

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Οριέ (90' Φάγκαν-Γουόλκοτ), Αλντερβάιρελντ, Τανγκάνγκα, Σεσενιόν, Γουίνκς, Ντάιερ, Λο Σέλσο (80' Ζέντσον Φερνάντες), Λαμέλα, Άλι, Λούκας Μόουρα