Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό για τη Μάντσεστερ Σίτι, 1-2 την Παρί Σεν Ζερμέν - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League καθώς επικράτησε 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν στον πρώτο ημιτελικό στο Παρίσι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον γκολ του Μαρκίνιος στο 15o λεπτό, όμως η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε την ολική ανατροπή στην επανάληψη με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να ισοφαρίζει στο 64' και τον Ριγιάντ Μαχρέζ να κάνει το 1-2 στο 71ο λεπτό με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Οι Γάλλοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν δίκαια στο προβάδισμα χάρη στη κεφαλιά του Μαρκίνιος έπειτα από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του. Η Σίτι προσπαθούσε μέσω πίεσης να εκμεταλλευτεί λάθη των Παριζιάνων ωστόσο δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο -λίγο τυχερά- γκολ έφτασε στην ανατροπή. Αρχικά ο Ντε Μπρόινε ισοφάρισε με... σέντρα, η οποία πέρασε από όλους τους παίκτες και κατέληξε στην εστία του Νάβας ο οποίος αιφνιδιάστηκε.

Το 2-1 έγινε με το φάουλ του Μαχρέζ, με την μπάλα να περνάει από την... τρύπα της βελόνας, ανάμεσα από το τείχος, με την ομάδα της Σίτι να έχει πλέον σοβαρότατο πλεονέκτημα για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Παρί ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκέιγ.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Βεράτι, Παρέδες (83' Ερέρα), Γκέιγ, Ντι Μαρία (80' Ντανίλο), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο (61' Ζιντσένκο), Ρόδρι, Γκιντογάν, Ντε Μπράινε, Μαχρέζ, Σίλβα, Φόντεν