Champions League: Η Τσέλσι έφυγε αλώβητη (1-1) από τη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ -Στο Λονδίνο η πρόκριση στον τελικό - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Τσέλσι
Φάση από τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Τσέλσι / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Ρεάλ Μαδρίτης και Τσέλσι έμειναν στο 1-1 στον πρώτο ημιτελικό του Champions League στο «Αλφρέδο Ντι Στέφανο» της Μαδρίτης.

Ο Πούλισικ στο 14' έκανε το 0-1 για την Τσέλσι, που ήταν πολύ καλύτερη στο παιχνίδι, αλλά ο Μπενζεμά ισοφάρισε στο 29' με εξαιρετική κίνηση.

H Τσέλσι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κυνήγησε τη νίκη, ωστόσο έφυγε με την ισοπαλία από το παιχνίδι. Πέρα από το γκολ του Πούλισικ, οι Λονδρέζοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με τον Τίμο Βέρνερ να μην είναι σε καλή μέρα. Οι επεμβάσεις του Κουρτουά κράτησαν την Ρεάλ κοντά στο σκορ, με τον Μπενζεμά να ισοφαρίζει με κοντινό γυριστό. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, με τα μαρκαρίσματα να είναι σε ορισμένες περιπτώσεις σκληρά.

Στην επανάληψη ο Ζιντάν έριξε στον αγώνα τον Εντέν Αζάρ και ο Τούχελ απάντησε τους Χάβερτς, Τζέιμς και Ζιγές. Η Τσέλσι διατήρησε τα ηνία του αγώνα, ψάχνοντας το γκολ, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν εστία. Το κέντρο της Ρεάλ είχε βγάλει κούραση, με τον Ζιντάν να κοιτάζει να προστατέψει κυρίως τα μετόπισθεν. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία στο τέλος και έτσι την προσεχή Τετάρτη στο Στάμφορντ Μπριτζ θα κριθεί η πρόκριση.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (77' Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (77' Ασένσιο), Μόντριτς, Κρος, Κασεμίρο, Βινίσιους (65' Αζάρ), Μπενζεμά (90+3' Ροντρίγκο)

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα (66' Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Πούλισικ (66' Ζιγές), Βέρνερ (66' Χάβερτς)