Champions League: Η Πόρτο κέρδισε (2-0) τον Ολυμπιακό στα... σημεία και πήρε προβάδισμα [βίντεο] - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Πόρτο-Ολυμπιακός
Φάση από τον αγώνα Πόρτο-Ολυμπιακός / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά, αλλά σε κρίσιμα σημεία η Πόρτο έδειξε την ποιότητά της και τον νίκησε απόψε με 2-0 στην Πορτογαλία για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Η Πόρτο... χτύπησε στο 11' μετά από λάθος του Μπουχαλάκη και ο Φάμπιο Βιέιρα με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 85' ο Ολιβέιρα με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Μετά την αποψινή ήττα η Πόρτο πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός πλέον έχει τα 2 ματς με την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι (νίκησε 0-3 τη Μαρσέιγ στη Γαλλία) να ακολουθούν.

Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός

Το αποτέλεσμα αδικεί τον Ολυμπιακό, από την άποψη του ότι οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν ουσιαστικά δικά τους λάθη, ενώ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, κυρίως στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Πόρτο προηγήθηκε με ένα λάθος του Μπουχαλάκη που από απροσεξία έχασε τον έλεγχο της μπάλας και στη συνέχεια ο Εμβιλά δεν έδιωξε καλά γέμισμα του Ολιβέιρα, με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει στον Βιέιρα, που από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0 με πλασέ.

Οι Πορτογάλοι δεν πίεσαν για να κάνουν το 2-0, αντιθέτως περίμεναν τον Ολυμπιακό προκειμένου να χτυπήσουν στην κόντρα. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 40' με τον Μπεμπά να διώχνει πριν περάσει η μπάλα την γραμμή, μία λόμπα του Βαλμπουενά, ενώ στην επανάληψη και το 52', ο Ραντζέλοβιτς έκανε ένα σουτ αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο. Η είσοδος του Φορτούνη έδωσε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Ολυμπιακό που πίεζε για την ισοφάριση, με τους Φορτούνη, Ελ Αραμπί, Σεμέδο και Σισέ, να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις, κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά τους Πειραιώτες να μην μπορούν να ανοίξουν το σκορ.

Από την στιγμή που δεν σκόραραν, η μπάλα τιμώρησε και η Πόρτο στο 85' καθάρισε τη νίκη με τον Νέλσον Ολιβέιρα να νικά στον αέρα τον Ραφίνια και να δίνει το πάνω χέρι πλέον στην Πόρτο, στο κυνήγι της δεύτερης θέσης στον όμιλο.