Champions League: «Τρένο» η Μπάγερν Μονάχου (1-2) στη Ρωσία, ισοπαλία (0-0) η Ιντερ στη Σαχτάρ - iefimerida.gr

Οι ποδοσφαιριστές της Μπάγερν Μονάχου πανηγυρίζουν

Η Μπάγερν Μονάχου δεν σταματά πουθενά και στο Champions League.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης κέρδισε και μέσα στη Ρωσία με 1-2 τη Λοκομοτίβ Μόσχας και συνεχίζει ακάθεκτη στον όμιλο του Champions League. Στη Μόσχα η Μπάγερν δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη που ήταν η 10η συνεχόμενη στο Champions League. Οι παίκτες του Φλικ είχαν στο μεγαλύτερο μέρος την υπεροχή στο ματς, τις ευκαιρίες αλλά παρά το γεγονός πως άνοιξαν νωρίς το σκορ δεν μπόρεσαν να πετύχουν και άλλα τέρματα και να είναι ήσυχοι.

Το 1-0 έγινε στο 13' μετά από ωραίο συνδυασμό με τους Τολισό, Παβάρ και Γκορέτσκα να κρύβουν τη μπάλα και τον τελευταίο με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Με μια παρόμοια φάση λίγα λεπτά αργότερα ο Κομάν σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Γκιγιέρμε. Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν και πάλι απείλησε πρώτη με τον Κίμιχ κμέσα από την περιοχή αλλά η Λοκομοτίβ ήταν αυτή που τελικά ισοφάρισε στο 70' μετά από ωραία αντεπίθεση και πλασέ του Μίραντσουκ στην ευθεία. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή για να πάρουν το προβάδισμα με τον Ζε Λουίς στο 77' αλλά το πλασέ του έφυγε έξω.

Και οι Γερμανοί μπόρεσαν δύο λεπτά αργότερα με γκολ του Κίμιχ μετά από ωραία ενέργεια και σουτ στην κίνηση να κάνουν το 2-1 και να πάρουν το τρίποντο.

Αντιθέτως, η Ιντερ... πέταξε ξανά βαθμούς. Εμεινε στο 0-0 με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ μέσα στην Ουκρανία, μετά την ισοπαλία της και στην πρεμιέρα των ομίλων. Μάλιστα οι Ιταλοί στάθηκαν άτυχοι καθώς είχαν αρκετές ευκαιρίες για να βάλουν ένα τουλάχιστον γκολ ενώ είδαν και δύο φορές τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι της Σαχτάρ. Αρχικά στο 16' με τον Μπαρέλα και εν συνεχεία στο 42' με τον Λουκακού.