Champions League: «Λύγισε» την Ντιναμό Ζάγκρεμπ η Μίλαν, ισοπαλία στο Σαχτάρ-Σέλτικ - iefimerida.gr

Με Σάλτσμπουργκ απόψε η Μίλαν
Με Σάλτσμπουργκ απόψε η Μίλαν / Φωτογραφία: AP Photo-Luca Bruno

Με μια νίκη φαβορί και μια ισοπαλία ξεκίνησε το... δεύτερο πιάτο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ άντεξε για ένα ημίχρονο στη Λομβαρδία, όμως στη συνέχεια «μίλησε» η φανέλα και η εμπειρία της Μίλαν, που επικράτησε σχετικά άνετα με 3-1 και πάτησε στην κορυφή του 5ου ομίλου του Champions League.

Οι «ροσονέρι» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος απέναντι στην αξιόμαχη και πολύ οργανωμένη κροατική ομάδα, όμως στο 44' το πέναλτι που κέρδισε ο Λεάο άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Ζιρού από τα έντεκα μέτρα έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς στο 45', ενώ ο Σαλεμάκερςσκόραρε με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους (47'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Όρσιτς στο 56', όμως ο Πομπέγκα με καταπληκτική εκτέλεση στο 77' «σφράγισε» το τρίποντο των Ιταλών.

Στην Πολωνία (έδρα της Σαχτάρ Ντονέτσκ λόγω της εμπόλεμης κατάστασης στην Ουκρανία μετά τη ρωσική εισβολή) και συγκεκριμένα στο «Wojska Polskiego» της Βαρσοβίας, η Σέλτικ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε στο 10' με το αυτογκόλ του Μπονταρένκο.

Η ουκρανική ομάδα έφερε το ματς στα ίσα με τον Μούντρικ στο 29' (1-1), το οποίο δεν άλλαξε ως το φινάλε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που έχασαν στο φινάλε οι Σκωτσέζοι. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στο 68ο λεπτό στη θέση του Φουρουχάσι, ωστόσο αυτήν τη φορά δεν κατάφερε να βρει τα αντίπαλα δίχτυα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Σαχτάρ διατηρήθηκε στο… ρετιρέ του 6ου ομίλου, με 4 βαθμούς, περιμένοντας τον αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Λειψία (22:00), ενώ η Σέλτικ μόλις πρόσθεσε τον πρώτο βαθμό στη συγκομιδή της.

Champions League: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων