Basket League: «Διπλό» με μεγάλη δυσκολία ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα, νίκησε 86-90 την τοπική ομάδα - iefimerida.gr

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα για την Basket League
Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα για την Basket League / Φωτογραφία: Intime-ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Μπορεί να δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Λάρισα με νίκη 86-90 και έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Basket League.

Το παιχνίδι ήταν εξ αναβολής για τη 10η αγωνιστική της Basket League, με το «τριφύλλι» να αυξάνει το ρεκόρ του σε 11-1 (νίκες-ήττες). Στον αντίποδα, οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 4-9.

Η μεγάλη εμφάνιση του Νέντοβιτς (38 πόντοι με 5/6 δίποντα, 8/14 τρίποντα και 4/5 βολές σε 31 λεπτά) γλίτωσαν τους «πράσινους» από τεράστιο κάζο, καθώς στο 22' η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε προβάδισμα με 56-37, χάρη στο ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6,75 μέτρα (8/10 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και την άμυνα ζώνης που αποσυντόνισε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Ωστόσο, ο Σέρβος σταρ δεν τα παράτησε ποτέ, ενώ με τρίποντο από τα 10 μέτρα στα 19 δευτερόλεπτα για τη λήξη «σφράγισε» την επικράτηση.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το… καλημέρα «εγκλωβισμένος» στην άμυνα ζώνης της Λάρισας και με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο οι «πράσινοι» είδαν τη Λάρισα να… προσπερνά στο σκορ στο 7' με 18-14 και χωρίς να πάρει το πόδι από το… γκάζι να κλείνει την περίοδο στο +7 (29-16).

Με τους γηπεδούχους να έχουν εντυπωσιακή διάρκεια από τα 6,75 μέτρα (8/10 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και τον Παναθηναϊκό να βλέπει… φως στην επίθεση μόνο από τον Νέντοβιτς, η Λάρισα άρχισε να ανεβάζει το δείκτη της διαφοράς, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (50-37) και εκτοξεύοντας τη στο 22' στο +19 (56-37).

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ευτύχισαν να έχουν σε κέφια τον Σέρβο σούπερ σταρ τους, ο οποίος με προσωπικό ρεσιτάλ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο 30' στους 10 πόντους (66-56).

Με τους Ουάιτ, Σαντ Ρος και Μέικον να αφυπνίζονται, τον Νέντοβιτς να αποτελεί σταθερή απειλή στην επίθεση και την «πράσινη» άμυνα να ενεργοποιείται, το «τριφύλλι» κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και στο 38' ξέφυγε μετά από ώρα με +5 (77-82).

Ο Μούντι προσπάθησε να ολοκληρώσει την υπέρβαση της Λάρισας, μειώνοντας σε 82-85 στο 39', αλλά η ψυχραιμία του Σαντ Ρος από τη γραμμή των βολών και το τρίποντο του Νέντοβιτς από τα 10 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 90-86.

Λάρισα - Παναθηναϊκός 86-90

Λάρισα (Φώτης Τακιανός): Χάντσον 17 (1), Κρουμπάλι 11 (2), Τσαϊρέλης 4, Γκριν 9 (1), Μούντι 19 (4), Ζάρας 13 (3), Καράμπελας, Παπαντωνίου, Μπέρζινς, Μάριτς 13.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (1), Νέντοβιτς 38 (8), Σαντ-Ρος 9, Μέικον 10 (1), Καββαδάς, Κασελάκης 4, Γιόβιτς 7 (1).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90