Basket League: Ιστορική νίκη για τη Λάρισα, επικράτησε 84-77 του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-1 στη σειρά - iefimerida.gr

Ιστορική νίκη για τη Λάρισα με 84-77 επί του Παναθηναϊκού για τα ημιτελικά της Basket League / Φωτογραφία: Intime-ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Μια ιστορική νίκη πανηγύρισε η Λάρισα στον δεύτερο ημιτελικό αγώνα για τα πλέι οφ της Basket League, καθώς επικράτησε 84-77 του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Κάμπου συνέχισε τις εκπληκτικές της εμφανίσεις, αναγκάζοντας το «τριφύλλι» σε ένα κάζο που ανάλογο δύσκολα θυμούνται οι υποστηρικτές του. Έτσι, η συγκεκριμένη ημιτελική σειρά της Basket League οδηγείται τουλάχιστον σε τέσσερα παιχνίδια, καθώς αυτήν τη στιγμή είναι στο 1-1.

Επίσης, δεδομένο είναι πως μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, θα πάνε πιο πίσω οι τελικοί του πρωταθλήματος, ασχέτως του εάν ο Ολυμπιακός καταφέρει να «καθαρίσει» τη δική του σειρά με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας. Η πρόκριση κρίνεται στις τρεις νίκες...

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο ΝτεΒόντε Γκριν με 19 πόντους, ενώ ο Ουσμάν Κρουμπάλι τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ ντανμπλ, έχοντας 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ έκρινε και τον αγώνα στο 38', όταν εκτέλεσε από τα 6,75 μέτρα και διαμόρφωσε το κομβικό 80-73. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Ντάριλ Μέικον (25 πόντοι) και Ιωάννης Παπαπέτρου (19 πόντοι), αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή, σε μία βραδιά απογοήτευσης, αστοχίας και λαθών για τους «πράσινους».

Basket League: Η Λάρισα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της και έκανε τη μεγάλη έκπληξη στα πλέι οφ της Basket League

Με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει μάταια το μακρινό σουτ (1/7 τρίποντα στο α' δεκάλεπτο) και να… πελαγοδρομεί στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας μοναδική αχτίδα φωτός τον Παπαγιάννη μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, οι Θεσσαλοί κυριάρχησαν στο παρκέ και με τον κόσμο να ενισχύει το έργο τους ξέφυγαν γρήγορα με 21-11, ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +13 (26-13).

Στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» παρουσίασε σημάδια… κατάρρευσης, με τη Λάρισα να ανοίγει τη διαφορά και να την εκτοξεύει στο 14' στο +26 (43-17). Ωστόσο, οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση, ανέβασαν την παραγωγικότητα τους και με επιμέρους σκορ 4-19 μείωσαν σε 47-36, για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -12 (50-38).

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, αλλά Μάριτς και Μούντι φρόντισαν να συντηρήσουν τη διψήφια διαφορά για τους Λαρισαίους. Ωστόσο, ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, δια χειρός Μποχωρίδη και Παπαγιάννη, έφερε την ομάδα του Γιώργου Βόβορα σε απόσταση… αναπνοής, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αποφασισμένοι για την ανατροπή (62-57 στο 30').

Ο Νέντοβιτς ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο στον αγώνα στις αρχές της τέταρτης περιόδου (64-60), ενώ με τους Παπαπέτρου και Μέικον να μπαίνουν στην εξίσωση, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 37' στο -2 (75-73). Η απάντηση, όμως, ήρθε από τον Κρουμπάλι, ο οποίος βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια και με τρίποντο του στο 38΄ επανέφερε την τάξη στο στρατόπεδο της Λάρισας (80-73). Με τον Παναθηναϊκό να δίνει ρεσιτάλ αστοχίας, οι Θεσσαλοί έμειναν σε απόσταση ασφαλείας και μαζί με τον κόσμο τους έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού με το τελικό 84-77.

Λάρισα - Παναθηναϊκός 84-77

Λάρισα (Φώτης Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (2), Καράμπελας 7 (1), Μπέρζινς 5 (1), Μάριτς 10, Μούντι 14, Χάντσον 7 (1), Τσαϊρέλης 6, Γκριν 19 (4)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Μέικον 27 (3), Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 19 (3), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 9 (1), Σίβα, Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 4 (1), Έβανς 3.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77