Basket League: Πέρασε... αέρα ο Ολυμπιακός από Πάτρα -Νίκησε με 102-72 τον Προμηθέα, 2-0 στην ημιτελική σειρά - iefimerida.gr

Δεύτερη άνετη νίκη του Ολυμπιακού επί του Προμηθέα Πάτρας για τα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League / Φωτογραφία: Intime

Ακόμη μια εντυπωσιακή εμφάνιση στην ημιτελική σειρά της Basket League με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός.

Οι Πειραιώτες πέρασαν... αέρα από την Αχαΐα, επικράτησαν με 102-72 στο Game 2 των ημιτελικών της Basket League και έτσι βρίσκονται μία νίκη μακριά από το «σκούπισμα» της σειράς. Έτσι, με νίκη το Σάββατο (4/6) στο ΣΕΦ παίρνουν το εισιτήριο για τους τελικούς, όπου θα περιμένουν με πλεονέκτημα έδρας το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Λάρισα (η δική τους σειρά είναι στο 1-1).

Κορυφαίος των νικητών ο «συνήθης-ύποπτος» Σάσα Βεζένκοβ με 20 πόντους (3/3τρ.) και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Χασάν Μαρτιν πρόσθεσε 17 πόντους. Για τον Προμηθέα προσπάθησε ο Μάρκους Φόστερ με 19 πόντους.

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση μόλις ένα δεκάλεπτο στον δεύτερο ημιτελικό της Basket league κόντρα στον Προμηθέα

Ένα δεκάλεπτο, το πρώτο, διήρκησε η αντίσταση του Προμηθέα Πάτρας στον Ολυμπιακό. Μετά το 18-20, που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 10', οι «ερυθρόλευκοι» ενεργοποίησαν την άμυνα τους και με διάρκεια στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-18, ξεφεύγοντας στο 17' +12 (26-38) και κλείνοντας το ημίχρονο στο +15 (31-46).

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 25' σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (39-65), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης… Για την… Ιστορία, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ακόμη και στο +35, προσφέροντας πλούσιο θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό «Δ. Τόφαλος».

Προμηθέας Πάτρας - Ολυμπιακός 72-102

Προμηθέας Πάτρας (Μάκης Γιατράς): Ρέι 6 (2), Γκραντ 6, Αγραβάνης 10, Σίμπσον, Φόστερ 19 (1), Χαντ 7, Γκίκας 2, Αγραβάνης Γ 4, Λάγιος 6, Άντριτς 3 (1), Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης 6.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2), Ντόρσεϊ 4 (1), Φαλ 7, Βεζένκοβ 20 (3), Παπανικολάου 8 (1), Έισι 6 (2), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 9 (2), Σλούκας 8 (2), Μάρτιν 17, Ζαν-Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3 (1)

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102