Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου: Ο Ανδρικόπουλος «αργυρός» πρωταθλητής Ευρώπης στο τριπλούν! - iefimerida.gr

O Nίκος Ανδρικόπουλος πανηγυρίζει
Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου ήρθε από τον Ανδρικόπουλο στο τριπλούν / Φωτογραφία: Eurokinissi

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβουείναι γεγονός!

Και ήρθε από έναν... ανέλπιστο «ήρωα» στην Κωνσταντινούπολη, τον Νίκο Ανδρικόπουλο!

Στο πέμπτο του άλμα, ο πρωταθλητής των αλμάτων «προσγειώθηκε» στα 16,58μ., άλμα που του χάρισε το αργυρό μετάλλιο, στη σημαντικότερη επιτυχία τής μέχρι τώρα καριέρας του.

Με εξαίρεση τον Πορτογάλο Πιτσάρδο, ο οποίος ήταν μία κατηγορία μόνος του (κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο με 17,60μ.), οι υπόλοιποι επτά φιναλίστ είχαν μικρές διαφορές.

Ο Ανδρικόπουλος, ο οποίος προπονείται με τον Δημήτρη Βασιλικό, ήταν αυτός που «ξεπετάχτηκε» στην πέμπτη προσπάθεια και μπήκε στα μετάλλια, με τον Γερμανό Μαξ Χες να κατακτά το χάλκινο με άλμα στα 16,57μ., μόλις ένα εκατοστό πιο κάτω.

Η πρώτη πεντάδα ήταν ανάμεσα σε 8 εκατοστά, με τον Ανδρικόπουλο να ανοίγει λογαριασμό στα ελληνικά μετάλλια.

Στον τελικό αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Τσιάμης, που κι αυτός δεν ήταν μακριά από το βάθρο. Είχε καλύτερο άλμα στα 16,39μ., με αποτέλεσμα να καταταγεί έβδομος στην Ευρώπη, στα 42 του χρόνια!