Ακάθεκτη η Σάκκαρη, πέρασε στα προημιτελικά του Λινζ - iefimerida.gr

Ακάθεκτη η Σάκκαρη, πέρασε στα προημιτελικά του Λινζ

Η Μαρία Σάκκαρη χαιρετάει τον κόσμο
H Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία αρχείου: AP

Η Μαρία Σάκκαρη βρίσκεται στις «8» του τουρνουά 250 βαθμών της WTA στο Λινζ της Αυστρίας.

Η Ελληνίδα τενίστρια που είναι στο Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε μία πειστική εμφάνιση απέναντι στη Ρωσίδα Βαρβάρα Γκράτσεβα, επικρατώντας με 2-0 σετ (6-4, 6-2) σε 1 ώρα και 36 λεπτά αγώνα.

Η Σάκκαρη παρά το κακό ποσοστό στο πρώτο σερβίς, ήταν πιο αποτελεσματική στο να τελειώνει τους πόντους στο σερβίς της (62% στο πρώτο και 76% στο δεύτερο), ενώ βρήκε συνολικά 12 ευκαιρίες για break και εκμεταλλεύτηκε τις τρεις, ζώνοντας παράλληλα και τις έξι που είχε στο ματς η αντίπαλός της.

Η Σάκκαρη πλέον θα συνεχίσει στα προημιτελικά του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από την αναμέτρηση της Βέκιτς (Κροατία) με την Μπρενγκλ (ΗΠΑ).