ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1: Ισοπαλία στη ματσάρα της «OPAP Arena» για τη Super League, κερδισμένος ο... Παναθηναϊκός - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα ΑΕΚ-Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική της Super League
Φάση από τον αγώνα ΑΕΚ-Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική της Super League / Φωτογραφία: Intime-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΥΡΚΟΣ

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά χωρίς νικητή (1-1), έγινε στην «OPAP Arena» μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού για την 4η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πόνσε στο 22', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 38' με τον Ελ Κααμπί, οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλο τέρμα, αλλά στο τέλος πήραν από έναν βαθμό, βγάζοντας... νικητή τον Παναθηναϊκό.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός είχαν από κάποια διαστήματα υπεροχής στο πρώτο ημίχρονο, τα εκμεταλλεύτηκαν και σημείωσαν από ένα γκολ, ωστόσο στην επανάληψη και παρά τον σταθερά υψηλό ρυθμό, δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο τέρμα. «Κιτρινόμαυροι» και «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν σε πολύ μεγάλη ένταση και καταπονήθηκαν αρκετά πριν από τους αγώνες της Πέμπτης για τους ομίλους του Europa League, με την Ένωση να παίζει στο Μπράιτον και τους Πειραιώτες να φιλοξενούν τη Φράιμπουργκ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με εξαιρετικό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε όταν πήρε εκείνος τα ηνία

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού και γενικότερα το πρώτο μισό του ημιχρόνου ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ. Με κυριαρχία σχεδόν σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, οι παίκτες του Αλμέιδα κυκλοφορούσαν άνετα την μπάλα και πλησίαζαν με ευκολία στην περιοχή του Πασχαλάκη, «σημαδεύοντας» κυρίως την πλευρά όπου για τους φιλοξενούμενους αγωνιζόταν ο Κίνι. Ωστόσο, σε δύο περιπτώσεις που η Ένωση βρήκε μεγάλη ευκαιρία, βρήκε αντίστοιχα σπουδαίες «απαντήσεις» ο Έλληνας γκολκίπερ του Ολυμπιακού: στο σουτ του Τσούμπερ στο 13' και στην κεφαλιά του Μοχαμαντί στο 17'.

Πριν από αυτές τις ευκαιρίες έγινε μια πολύ δύσκολη φάση στο 12'. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα έπειτα από διπλό μαρκάρισμα του Κίνι σε Ελίασον και Ρότα. Σε κανονική ροή φάνηκε να είναι αντικανονικό το μαρκάρισμα στον Έλληνα πλάγιο μπακ και καθαρή η πρώτη επέμβαση πάνω στον Ελίασον. Ωστόσο, με την επέμβαση του VAR η απόφαση άλλαξε.

Πάντως, ο Πασχαλάκης δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 22', όταν ο Ρότα κινήθηκε εξαιρετικά στην περιοχή, μετά από εξαιρετικό ένα-δύο με τον Ελίασον, έπιασε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα έφτασε στο πίσω δοκάρι, όπου ο Πόνσε περίμενε για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, ο Αργεντινός φορ πέτυχε το πρώτο γκολ της δεύτερης θητείας του στα κιτρινόμαυρα.

Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που είδαν ότι σε παθητικό ρόλο δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Από το σημείο εκείνο και μετά, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς και οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία. Στο 30' ο Μασούρας έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Τελικά, μετά από αρκετή πίεση κοντά και μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην ισοφάριση.

Στο 38' και από ασίστ του Ποντένσε (ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην επιστροφή του με τα ερυθρόλευκα), ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά έκανε το 1-1. Μάλιστα, στους πανηγυρισμούς του σχημάτισε το γράμμα Μ με τα δάχτυλά του, ως φόρο τιμής στον δολοφονημένο οπαδό της Ένωσης, Μιχάλη Κατσούρη, στα θύματα των καταστροφικών σεισμών στο Μαρόκο, ίσως και στα δύο. Όπως και να έχει, ήταν μια σπουδαία χειρονομία.

Από το 23' και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ήταν το καλύτερο διάστημα του Ολυμπιακού, με τους φιλοξενούμενους να έχουν άλλη μια πολύ καλή στιγμή με τον Φρέιρε στο 42, του οποίου η κεφαλιά από το ύψους του πέναλτι έφυγε έξω, ενώ ήταν σχεδόν αμαρκάριστος.

Υψηλός ρυθμός και στην επανάληψη, αλλά το ντέρμπι στην «OPAP Arena» δεν έβγαλε νικητή

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ πραγματοποίησε δύο αλλαγές καθώς αποχώρησαν οι Γιόνσον και Βίντα, με τους Πινέδα και Μήτογλου να παίρνουν τις θέσεις τους. Η αλλαγή του Κροάτη ήταν αναγκαστική, συνεπώς εγείρονται αμφιβολίες όσον αφορά τη συμμετοχή του στους δύο επόμενους, πολύ δύσκολους, αγώνες της Ένωσης (μετά από αυτόν στην Αγγλία, ακολουθεί την επόμενη Δευτέρα νέο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό -κι αυτό εκτός έδρας).

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία που θα τους έδινε το προβάδισμα. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος άνηκε στον Ολυμπιακό, με τον Μασούρα να δίνει για τον Ελ Κααμπί με το κεφάλι και τον Μαροκινό να κάνει στο 47' σουτ που κόντραρε στον Μουκουντί.

Το ματς έγινε πολύ δυνατό, σε κάποιες περιπτώσεις σκληρό, αλλά ο ρυθμός έμεινε ψηλά στη συνέχεια, αλλά άλλη μια φάση που θα μπορούσε να έδινε -αρχικά έδωσε- προβάδισμα στην ΑΕΚ, κρίθηκε οριακά εναντίον της. Στο 59' η ομάδα του Αλμέιδα σκόραρε με τον Αραούχο που πλάσαρε περίπου από το ύψος του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Ελίασον, αλλά είχε προηγηθεί χέρι του Πινέδα που ξεκίνησε τη φάση.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στο 70' άλλαξε το σύστημα, με την είσοδο του Ιμπόρα αντί του Φορτούνη, δείχνοντας ότι δεν θα τον χάλαγε και η ισοπαλία, κάτι που το κατάλαβαν στην ΑΕΚ. Ο Αλμέιδα αποφάσισε να ρισκάρει για τη νίκη με τις τελευταίες αλλαγές στο 75', καθώς πέρασε τους Ζίνι και Άμραμπατ στ ματς αντί των Σιμάνσκι και Ελίασον. Λίγο αργότερα ο Γιόβετιτς έκανε και εκείνος ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα,και όλα θα κρίνονταν στο... σκάκι των δύο προπονητών.

Μια «οβίδα» του Ζίνι στο 83' πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη, στην καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις προς το τέλος του παιχνιδιού και άσκησε έντονη πίεση στους φιλοξενούμενους, με τον Έλληνα γκολκίπερ να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή τον Πόνσε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από γύρισμα του Τσούμπερ.

Κάπου εκεί όλα τελείωσαν και οι δύο ομάδες έφυγαν από το γήπεδο βάζοντας από έναν βαθμό στη συγκομιδή τους.

Αυτό το αποτέλεσμα ευνόησε... τον Παναθηναϊκό, που συνεχίζει την πορεία του στο πρωτάθλημα χωρίς απώλειες, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο και 9 βαθμούς, όπως και η ΑΕΚ έχει 3 ματς αλλά 5 βαθμούς. Πρώτος είναι ο Ολυμπιακός με 10 και 4 αγώνες, ενώ σε ίδιο αριθμό αγώνων με τους «ερυθρόλευκους» ο ΠΑΟΚ έχει 7 βαθμούς (όσους και ο ΟΦΗ).