Μουντιάλ 2018: Μεγάλη έκπληξη -Η Ρωσία στους «8», η Ισπανία στο... σπίτι της [βίντεο] - iefimerida.gr

Φωτογραφία: AΡ

Η Ρωσία στη διαδικασία των πέναλτι έκανε την μεγάλη έκπληξη, πήρε την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ και έστειλε στο... σπίτι της την Ισπανία!

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν με 1-1 και στα πέναλτι ο Ακινφέεφ απέκρουσε δύο πέναλτι!

Στο 11' με αυτογκόλ του Ιγκνασέβιτς η Ισπανία μπήκε μπροστά στο σκορ, αλλά στο 41' ο Πικέ έκανε χέρι και ο Τζούμπα με πέναλτι ισοφάρισε. Η Ισπανία ήταν... φλύαρη παρά τις ευκαιρίες της και έτσι ούτε στο β' ημίχρονο, ούτε στην παράταση μπήκε γκολ. Στα πέναλτι με 3-4 και πρωταγωνιστή τον Ακινφέεφ (απέκρουσε τα πέναλτι των Κόκε και Ασπας) πέρασε η Ρωσία.

Πλέον στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού αγώνα Κροατία-Δανία.