Μουντομπάσκετ 2019: Αφιλόξενη οικοδέσποινα η Κίνα, νίκησε 70-55 την Ακτή Ελεφαντοστού

Νίκη για τους οικοδεσπότες του Μουντομπάσκετ -Φωτογραφία: AP

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Μουντομπάσκετ 2019 η οικοδέσποινα Κίνα.

Με ηγέτη τον έμπειρο και με τεράστια θητεία στο ΝΒΑ Γι Γιανλιάν (19π., 8ρ.) και άξιο συμπαραστάτη τον Αϊλούν Γκουό (17π., 9ασ.), οι Κινέζοι πήραν τους πρώτους δύο βαθμούς τους στην "Cadillac Arena" του Πεκίνου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν εμφανώς επηρεασμένες από το άγχος της πρεμιέρας. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γι Γιανλιάν επιβεβαίωσε πως είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας και με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (29-36, 22'). Οι Αφρικανοί πάντως δεν το έβαλαν κάτω και πολύ γρήγορα με δύο τρίποντα μείωσαν στον πόντο (37-38, 25'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κίνα συνέχισε την καλή άμυνα η οποία αρκετές φορές τις πρόσφερε και ένα εύκολο καλάθι στην άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψει καθόλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας και τα highlights των αγώνων ΕΔΩ.