Κύπελλο Ελλάδας: Χαλαρό πέρασμα του Ολυμπιακού στο Περιστέρι, 2-2 και πρόκριση -Βρίσκει τον Άρη στους «8» - iefimerida.gr

Η ισοπαλία στο Περιστέρι αρκούσε στον Ολυμπιακό να προκριθεί επί του Ατρόμητου στο Κύπελλο Ελλάδας / Φωτογραφία: Intime-ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Με ισοπαλία 2-2 στο Περιστέρι σφράγισε ο Ολυμπιακός το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Πειραιώτες «καθάρισαν» από το πρώτο μέρος την υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρσέλο, που με ένα ακόμη εντυπωσιακό γκολ στο Κύπελλο Ελλάδας, έδωσε προβάδισμα (1-2) στην ομάδα του. Η ισοφάρισε στην επανάληψη του Ατρόμητου δεν επηρέασε κάτι όσον αφορά τη μοίρα του ζευγαριού, με την ομάδα του Μίτσελ να βρίσκει απέναντί της στους «8» τον Άρη.

Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν ο Τζοβάρας στο 8' για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι Σισέ (38') και Μαρσέλο (45+1') για τους φιλοξενούμενους, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Κοτσόπουλος στο 51'.

Κύπελλο Ελλάδας: Έδωσε ανάσες σε αρκετούς παίκτες του Ολυμπιακού ο Μίτσελ, οι υπόλοιποι έκαναν τη δουλειά τους

Με παρακαταθήκη το 4-1 του πρώτου παιχνιδιού στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Μίτσελ είχε τη δυνατότητα να δώσει ανάσες σε αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές του (Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέαμπτσιουκ, Χάμες, Φορτούνης εκτός αποστολής) και χρόνο στους αναπληρωματικούς του, με τον Σισέ να επιστρέφει στην ενδεκάδα και τον Μαρσέλο να ξεκινά βασικός.

Σε ένα ελεύθερο παιχνίδι, ο ρυθμός ήταν εξαρχής γρήγορος και η ποιότητα καλή, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν διαρκώς στην επίθεση αλλά την ομάδα των δυτικών προαστίων να ανοίγει το σκορ στο 8' με τον Τζοβάρα, που πήρε μια μακρινή μπαλιά στο κέντρο της άμυνας, εκμεταλλεύτηκε το λάθος υπολογισμό Σισέ-Μπουχαλάκη (έπαιζε τρίτο στόπερ) και νίκησε τον Τζολάκη.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γιαννιώτης, που έβγαλε το τετ-α-τετ με τον Μασούρα (13'), απέκρουσε το σουτ του Κασάμι (15') αλλά στο 38' δεν κατάφερε να αντιδράσει, όταν ο Σισέ ισοφάρισε από κοντά.

Ένα σουτ του Κασάμι στο 43' έφυγε ελάχιστα άουτ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαρσέλο σημείωσε ένα θεαματικό γκολ με εναέριο βολ πλανέ στη σέντρα του Μπουχαλάκη, το τρίτο στα δύο παιχνίδια Κυπέλλου με τον Ατρόμητο.

Ο Ατρόμητος έφερε τον αγώνα ξανά σε ισορροπία στο 53', όταν ο Ρομπάιγ γέμισε στην περιοχή, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν έδιωξε και ο Κωτσόπουλος ισοφάρισε με ωραίο σουτ, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα και το τελικό σκορ, αφού ο Μασούρας δεν ήταν σε καλό βράδυ χάνοντας ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Γιαννιώτη να τον νικά σε νέο τετ-α-τετ, στο 61ο λεπτό.

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 2-2

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Πομόνης (71' Κεσχρίντα), Στρούγγης, Χατζηησαΐας, Αθανασίου (71' Ντε Μποκ), Οικονομίδης, Φριντζόνσον (46' Ρομπάιγ), Κλωναρίδης, Τζοβάρας, Κωτσόπουλος, Τζαβίδας (78' Κιάρτανσον)

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Σισέ, Μαρσέλο, Σαμασέκου, Μπουχαλάκης, Κασάμι, Ροντρίγκες (67' Βρουσάι), Μασούρας (72' Ουί Τζο), Ελ Αραμπί (78' Βαλμπουενά)