Κύπελλο Ελλάδας: Άνετη πρόκριση του Άρη, με δεύτερη νίκη (1-0) επί του Λεβαδειακού -Με τον Ολυμπιακό στους «8» - iefimerida.gr

Δεύτερη νίκη του Άρη επί του Λεβαδειακού και πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας / Φωτογραφία: Intime-ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Tην πρόκρισή του στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Άρης, έπειτα από τη δεύτερη νίκη του (1-0) επί του Λεβαδειακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι «κίτρινοι, που είχαν επιβληθεί των Βοιωτών με 2-1 στο πρώτο ματς, έφτασαν στη νέα νίκη χάρη στο πέναλτι του Ντάνιελ Μαντσίνι (35’). Ουσιαστικά, οι Θεσσαλονικείς ήθελαν απλώς να σφραγίσουν το «εισιτήριο» στα προημιτελικά, έχοντας κάνει παραπάνω από τη μισή δουλειά στον πρώτο αγώνα.

Η ομάδα του Άλαν Πάρντιου όλα δείχνουν πως θα βρει απέναντί της στα προημιτελικά της διοργάνωσης τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο πρώτο ματς για τους «16» είχε επιβληθεί με 4-1 του Ατρόμητου στο Φάληρο.

Κύπελλο Ελλάδας: Ένα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο «Κλ. Βικελίδης»

Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τον Τσιριγώτη να απειλεί την εστία του Κουέστα στο 6ο λεπτό. Το σουτ που επιχείρησε ο 22χρονος φορ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη. Οι γηπεδούχοι απείλησαν δις σε ένα τρίλεπτο, αρχικά με το άστοχο σουτ στην κίνηση του Μαντσίνι (20’) κι εν συνεχεία με το πλασέ του Καμάτσο (22’) που μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς.

Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 35ο λεπτό. Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή, ο πεσμένος Τζημόπουλος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι του, με τον διαιτητή Τσέτσιλα να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μαντσίνι, για το 1-0, με δυνατή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας. Καμάτσο και Νταμπό απείλησαν στη συνέχεια, με το σκορ να μένει ως έχει στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο, ο Ματέο Γκαρσία τροφοδότησε τον Μάνου Γκαρθία, ωστόσο ο αφύλαχτος Ισπανός μέσος δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση.

Στο 50’, το οριζόντιο δοκάρι στέρησε από τον Μάνου Γκαρθία ένα όμορφο, προσωπικό τέρμα ενώ το ίδιο συνέβη και στο 74ο λεπτό με την… οβίδα του Καμάτσο να σταματά, επίσης, στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στογιάνοβιτς. Κι αφού ο Φαμπιάνο πρόλαβε τον Μεχία στο 81’, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 1-0.

Οι Θεσσαλονικείς πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Super League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν και στα προημιτελικά του Κυπέλλου, ενώ οι Βοιωτοί πηγαίνουν στην Τρίπολη ψάχνοντας το θετικό αποτέλεσμα που θα τους απομακρύνει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Άρης - Λεβαδειακός 1-0

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (46’ Εμπακατά), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταμπό (46’ Ντουκουρέ), Ματέο Γκαρσία, Ετέμπο (86’ Μαζικού), Μαντσίνι (70’ Ιτούρμπε), Καμάτσο (77’ Καμαρά), Μάνου Γκαρθία.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56’ Βρακάς), Τσάπρας, Τζημόπουλος, Παναγιώτου, Μπαχανάκ, Νίκας (46’ Συμελίδης), Μεχία (78’ Νταμπό), Μουτίνιο (46’ Δούμτσιος), Τορό, Τσιριγώτης (46’ Λούα Λούα)