Premier League: «Αγριεμένη» η νέα Εβερτον του Αντσελότι, νίκησε την Τότεναμ με 1-0 - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Εβερτον
Οι παίκτες της Εβερτον/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Εβερτον του Κάρλος Αντσελότι έδειξε τις άγριες διαθέσεις της στην Premier League περνώντας από την έδρα της Τότεναμ με 0-1.

Τα «ζαχαρωτά» έβαλαν τέλος στην αρνητική παράδοση που είχαν κόντρα στους Λονδρέζους, τους οποίους νίκησαν για πρώτη φορά από το 2012, ενώ εκτός έδρας είχαν να τους κερδίσουν από το 2008! Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο διπλό τους σε έδρα ομάδας του Big-6 από το 2013!

Το μοναδικό τέρμα για την Έβερτον ο Κάλβερτ-Λιούιν με κεφαλιά στο 55’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μπόλικες ευκαιρίες για πιο άνετη νίκη. Ντεμπούτο έκαναν οι νεοφερμένοι χαφ Χάμες Ροντρίγκες, Ντουκουρέ και Άλαν.

Τριάρα της Λέστερ στην Γουέστ Μπρομ

Η Λέστερ επικράτησε 3-0 της Γουέστ Μπρομ (που φέτος επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία) εκτός έδρας και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα, επιβάλλοντας τους κανόνες της στο δεύτερο μέρος.

Ο Καστάιν έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 57’ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και το σκορ ήταν ρευστό μέχρι το 73ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Βάρντι «καθάρισε» το ματς με ωραία εκτέλεση πέναλτι, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο τρόπο δέκα λεπτά αργότερα.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Premier League:

Σάββατο 12/9

• Φούλαμ-Άρσεναλ 0-3 (8' Λακαζέτ, 49' Μαγκαλιάες, 57' Ομπαμεγιάνγκ)
  • Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 1-0 (13' Ζαχά)
  • Λίβερπουλ-Λιντς 4-3 (4’ πεν., 33’, 88’ πεν., Σαλάχ, 20’ Φαν Ντάικ – 12’ Χάρισον, 30’ Μπάμφορντ, 66’ Κλιχ)
  • Γουέστ Χαμ-Νιουκάστλ 0-2 (56’ Γουίλσον, 87’ Χέντρικ)
  • Μπέρνλι-Μάντσεστερ Γιουν. (αναβλήθηκε)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα (αναβλήθηκε)