Premier League: Πρεμιέρα με περίπατο (3-0) για την Αρσεναλ κόντρα στη Φούλαμ - iefimerida.gr

Premier League: Πρεμιέρα με περίπατο (3-0) για την Αρσεναλ κόντρα στη Φούλαμ

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Αρσεναλ
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Αρσεναλ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Με μια άνετη νίκη (3-0) επί της Φούλαμ, η Αρσεναλ μπήκε με το... δεξί στην φετινή Premier League.

Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 3-0 στο «Κρέιβεν Κότατζ» της νεοφώτιστης Φούλαμ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της νέας περιόδου στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα, άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό του ματς με τον Λακαζέτ να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πολλαπλές... καραμπόλες, που έφεραν τον Γουίλιαν σε ρόλο «σερβιτόρου». Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ ξανά στο 27' με δοκάρι του Γουίλιαν έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου, ενώ στο 37' απείλησαν εκ νέου με τον Ομπαμεγιάνγκ.

Στην επανάληψη, η Αρσεναλ κλείδωσε τη νίκη από νωρίς. Στο 49' ο Ουίλιαν εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Μαγκαλιάες να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Επτά λεπτά αργότερα έγινε και το 3-0 με πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ.