Πλήθος κόσμου βούτηξε σήμερα στην Πάτρα για τον Σταυρό στα παγωμένα νερά του Ιανουαρίου.
Τον Τίμιο Σταυρό, έπιασε ο Νικόλας Πρεβεζάνος, ένας νέος ο οποίος βουτάει από το 2010 τη μέρα των Θεοφανίων για λάβει την ευλογία της ημέρας.
Οπως αναφέρει το tempo24.news, αφού βγήκε με τον σταυρό από το νερό, ο Νικόλας Πρεβεζάνος έλαβε την Ευλογία του Μητροπολίτη Πατρών Χρυσοστόμου, όπως και όλοι όσοι βούτηξαν μαζί του. Μάλιστα ο Μητροπολίτης έκανε δώρο στον Νικόλα έναν σταυρό και εκείνος με τη σειρά του έκανε μία κίνηση που συγκίνησε όλους όσοι παρακολουθούσαν την τελετή στον Μώλο. Ο νέος έδωσε το δώρο του σε μία 9χρονη κοπέλα, τη Βασιλική, η οποία βούτηξε μαζί τους στη θάλασσα για να πιάσει τον τίμια Σταυρό. Δείτε τις εικόνες
![θεοφανια](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/mikri.jpg?itok=sRZecl1z)
Όλοι όσοι βούτηξαν για τον σταυρό, έκαναν μια ευχή, «Να απαλλαγούμε σύντομα από την πανδημία».
![θεοφανια](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/nikolas.jpg?itok=__UQP67W)
![θεοφανια](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/neoi.jpg?itok=C-sXxVq3)
![θεοφανια](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/omadiki.jpg?itok=MD7ZgKBo)
![Η μικρή βασιλική](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/vasiliki.jpg?itok=38_Xv7RU)
![κοριτσακι](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2022-01/aidi.jpg?itok=qZsZL3ya)
φωτογραφίες: tempo24.news