Ολοκληρώθηκε η πολυεθνική άσκηση Ειδικών Δυνάμεων -Δυνάμεων Ειδικών Επιχειρήσεων (ΕΔ-ΔΕΕ) με την επωνυμία «Strong Balkan-23», που διεξήχθη στα Τίρανα, με τη συμμετοχή προσωπικού και μέσων από την Αλβανία, τη Βουλγαρία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, τη Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας, την Ελλάδα, το Μαυροβούνιο, τη Ρουμανία, τη Σερβία και την Τουρκία.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-1.jpg?itok=7s43I1fJ)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-2.jpg?itok=4Kck68xk)
Κατά τη διάρκεια της άσκησης διεξήχθησαν -μεταξύ άλλων- ρίψεις αλεξιπτωτιστών ελεύθερης πτώσης και στατικού ιμάντα, καταρριχήσεις από Ε/Π (fast rope, rappel), εξουδετερώσεις-καταστροφές αυτοσχέδιων εκρηκτικών μηχανισμών (EOD), αντικείμενα Α' Βοηθειών στο πεδίο της μάχης, καθώς και βολές μάχης ταχείας αντίδρασης-βολές ελεύθερων σκοπευτών.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-3.jpg?itok=o4XqF-0s)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-4.jpg?itok=3GYbHMUD)
Συμμετοχή των ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων στην άσκηση με μία επιχειρησιακή ομάδα της Διοίκησης Ειδικού Πολέμου
Οι Ένοπλες Δυνάμεις συμμετείχαν με μία επιχειρησιακή ομάδα (Special Operations Task Unit-SOTU) της Διοίκησης Ειδικού Πολέμου (ΔΕΠ) και δύο επιτελείς σχεδίασης της ΔΕΠ.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-5.jpg?itok=B52k7CxC)
Στην Ημέρα Διακεκριμένων Επισκεπτών (Distinguished Visitors Day-DV DAY) της άσκησης παρέστη ο διοικητής της Ι Μεραρχίας Πεζικού, υποστράτηγος Σαράντης Τυλιγαδάς, ως εκπρόσωπος του διοικητή της ΔΕΠ, αντιστράτηγου Δημήτριου Χούπη.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-6.jpg?itok=FxnEsWaf)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-7.jpg?itok=-VN6bA6Z)
Οι ασκήσεις ΕΔ-ΔΕΕ αντίστοιχου τύπου εντάσσονται στο πλαίσιο των «Balkan Nine Countries Combined Joint Special Operations Forces Exercises» (B-9 CJSE), οι οποίες καθιερώθηκαν το 2011 ως πρωτοβουλία της Διαβαλκανικής Συνόδου Αρχηγών Ενόπλων Δυνάμεων και διοργανώνονται κάθε χρόνο από διαφορετική χώρα, σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του ΓΕΕΘΑ.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-11/askisi-8.jpg?itok=b9SUq5oF)
Η αντίστοιχη δραστηριότητα με την ονομασία «BALKAN SHIELD-22» είχε φιλοξενηθεί από την Ελλάδα το 2022.