Απίστευτη γκάφα του Πίκφορντ -Εκανε «δώρο» στη Λίβερπουλ - iefimerida.gr

Απίστευτη γκάφα του Πίκφορντ -Εκανε «δώρο» στη Λίβερπουλ

Νίκη με... μπόλικη δόση τύχης για την Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» λύγισαν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (είχαν δοθεί τέσσερα λεπτά, αλλά λόγω και των εντάσεων κράτησε παραπάνω ο διαιτητής) την Έβερτον, επικρατώντας 1-0 με τέρμα του Οριγκί, που ήρθε έπειτα από… περιπέτεια και για οποίο έχει ευθύνη ο Πίκφορντ (βασικός τερματοφύλακας της εθνικής Αγγλίας). Εν ολίγοις γκάφα! Ύστερα από γέμισμα του Ρόμπερτσον και στραβοκλωτσιά του Φαν Ντάικ (που τα βάζει με τον εαυτό του και κάνει κίνηση να γυρίσει στην άμυνα), ο διεθνής γκολκίπερ κρατάει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, αυτή χτυπάει στο δοκάρι δις και στρώνεται στον Βέλγο φορ, που τη στέλνει στα δίχτυα με το κεφάλι. Με αποτέλεσμα ο Κλοπ να πανηγυρίσει έξαλλα τη μεγάλη (με τον τρόπο που ήρθε) νίκη της ομάδας του, η οποία παρέμεινε στο -2 από την κορυφή και τη Μάντσεστερ Σίτι, που το Σάββατο ήρθε 3-1 με την Μπόρνμουθ.