Εμεινε «ζωντανό» το Μιλγουόκι για την πρόκριση -Κέρδισε το Μαϊάμι, τραυματίστηκε ξανά ο Αντετοκούνμπο - iefimerida.gr

Φάση από το Μαϊάμι - Μιλγουόκι
«Ζωντανοί» έμειναν οι Μπακς στα πλέι οφ παρά τον νέο τραυματισμό του Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: AP

Τεράστια νίκη, παρά τον νέο τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο, πήραν οι Μιλγουόκι Μπακς επί των Μαϊάμι Χιτ.

Τα «ελάφια» επικράτησαν με σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έφτασε στην παράταση με σκορ 118-115, μειώνοντας την σειρά σε 3-1 και έμειναν «ζωντανοί» στην υπόθεση πρόκριση.

Οι Μπακς είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά δεν ήταν γραφτό του να αγωνιστεί πολύ. Αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή να παίξει καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο από το τρίτο ματς και παρά το ρίσκο ήταν εντυπωσιακός. Σε 11 λεπτά είχε 19 πόντους με 8/10 σουτ (1 τρίποντο) και 2/4 βολές, μαζί με 4 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Όμως σε μία φάση στην προσπάθειά του να σκοράρει μπροστά από τον Ιγκουοντάλα, πάτησε πάνω στο πόδι του αντιπάλου του και βγήκε υποβασταζόμενος, για να χάσει το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι συμπαίκτες του δεν τα παράτησαν, παρά το 3-0 στη σειρά και την απουσία του ηγέτη τους. Θα μπορούσαν να κερδίσουν μάλιστα το ματς στην κανονική διάρκεια αν ο Ντι Βιτσέντζο ευστοχούσε και στις δύο βολές που εκτέλεσε στο 1.9 πριν από τη λήξη. Έβαλε την μία και οδήγησε το ματς στην παράταση. Κι εκεί οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ, με το Μιλγουόκι να ξεφεύγει με 4 (113-109) χάρη σε δύο βολές του Λόπεζ, αλλά ο Χίρο μείωσε στον πόντο με τρίποντο. Ο Μίντλετον με ένα μεγάλο τρίποντο έφτασε ξανά την διαφορά στο +4, αλλά ο Χίρο στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, μείωσε ξανά στον πόντο! Το Μιλγουόκι οδηγήθηκε στις βολές με τον Μίντλετον να ευστοχεί και στις δύο και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του Μιλγουόκι. Ηταν ο πρώτος σκόρερ μάλιστα με 36 πόντους, ενώ για τους Χιτ 26 πόντους είχε ο Αντεμπάγιο (με 10/13 σουτ) και 20 ο Ρόμπινσον.

Οσον αφορά τον Greek Freak, η παρουσία του στο επόμενο παιχνίδι είναι εξαιρετικά αμφίβολη καθώς ο τραυματισμός του είναι αρκετά σοβαρός... Στο τέλος πάντως ήταν στα αποδυτήρια όρθιος για να συγχαρεί τους συμπαίκτες του για τη νίκη που σημείωσαν.