WTA Finals: Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη [βίντεο] - iefimerida.gr

WTA Finals: Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τη Μαρία Σάκκαρη [βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη / Φωτογραφία: ΑΠΕ

Την ήττα και στον δεύτερο αγώνα της στο WTA Finals γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε από την Έλενα Ριμπάκινα με 2-1 (6-0, 6-7(4), 7-6(2) και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μπήκε πολύ άσχημα κι έχασε το πρώτο σετ χωρίς να πάρει γκέιμ. Η συνέχεια, όμως, ήταν τελείως διαφορετική και η Σάκκαρη άγγιξε μια μεγάλη ανατροπή. Το δεύτερο σετ το πήρε στο τάι μπρέικ κι έδειξε για πρώτη φορά... αντίδραση στην διοργάνωση.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ, η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη. Η πρωταθλήτρια από το Καζακστάν προηγήθηκε με 4-2, αλλά Σάκκαρη ισοφάρισε και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, όπου η Ριμπάκινα μπήκε εντυπωσιακά, προηγήθηκε με 6-0 και πήρε την νίκη.

Πλέον, η επόμενη υποχρέωση για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια είναι το παιχνίδι με την Τζέσικα Πεγκούλα τα ξημερώματα της Παρασκευής, ολοκληρώνοντας την αγωνιστική περίοδο στο Top 10 για τρίτη διαδοχική χρονιά.