Volleyleague: Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα 0-3 σετ τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία - iefimerida.gr

Volleyleague: Ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα 0-3 σετ τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Φάση από τον αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Φάση από τον αγώνα ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volleyleague.

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ανάμεσα στους περσινούς κυπελλούχους και στους περσινούς πρωταθλητές Ελλάδας, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σπουδαία νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική της Volley League με 3-0 σετ, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε στη διάθεσή του τους νεοαποκτηθέντες Κουβανούς Χοσέ Σαντοβάλ Ρόχας και Ντάριελ Άλμπο Μιράντα καθώς, η Ομοσπονδία βόλεϊ της χώρας τους δεν είχε υπογράψει τα δελτία των δυο αθλητών στο ηλεκτρονικό σύστημα και έτσι δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακά αποτελεσματικοί στην επίθεση με την τριάδα των Γκέργκι, Φίνγκερ και Χουσάι να οδηγεί το σκοράρισμα με εντυπωσιακά ποσοστά. Στο δεύτερο σετ το ματς διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά με το σκορ στο 18-19. Αντικείμενα έπεσαν στο χώρο όπου βρίσκονταν οι αναπληρωματικοί του Ολυμπιακού, ενώ από την πλευρά τους οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ έλεγαν ότι υπήρξε πρόκληση από τον Ανδρεάδη.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Volleyleague:

• Ο.Φ.Η. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (19-25, 18-25, 23-25)
  • Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων 3-2 (28-26, 25-23, 15-25, 21-25, 15-10)
  • Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 0-3 (09-25, 17-25, 16-25)
  • Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-14, 25-22, 25-15)
  • Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (23-25, 27-29, 18-25)